Jak dbać o boisko piłkarskie?

Jak dbać o boisko piłkarskie?

Piłkarska murawa wymaga bez wątpienia nie lada zachodu, celem utrzymania jej w jak najlepszej kondycji. Nieraz zauważamy, że trawnik użytkowany każdego dnia przez kilka osób potrafi ulec porządnemu wyjałowieniu, co dopiero boisko, po którym biega kilkadziesiąt osób przez długie godziny. Poniżej przykłady zabiegów stosowanych na boiskach piłkarskich.

jak dbać o murawę piłkarską kraków

Boisko piłkarskie – najważniejsze zabiegi

Aeracja

Najważniejsza jest aeracja. Jest to nic innego, jak napowietrzanie gleby, która w miarę intensywnego użytkowania ulega mocnemu zbiciu, przez co trawa wolniej odrasta i przyjmuje mniej wody, co może w konsekwencji prowadzić do wyłysienia trawnika. Aerator napowietrza glebę, pomagając jej lepiej przyswajać wodę, wspomaga także rozrost trawy.

Nawadnianie

Kolejne jest nawożenie i podlewanie. Ogólnie zaleca się regularne nawożenie do 4 razy w roku oraz obfite podlewanie. W normalnym stanie ma m2 potrzebujemy ok. 4 litrów wody, a w czasie suszy ilość ta może wzrosnąć do nawet 15 litrów. Gleba, aby mogła skutecznie oprzeć się suszy, musi być zwilżona na co najmniej 10-15 cm w głąb.

Wałowanie

Wałowanie jest swego rodzaju przeciwieństwem aeracji, jednakowoż też jest potrzebne. Wykonuje się je przede wszystkim wczesną wiosną, gdy obeschnie błoto, celem lepszego dociśnięcia trawy do gruntu. Jest to zabieg niezbędny do prawidłowego wzrostu trawy, nie może on być jednak wykonywany zbyt często, co może prowadzić do zbytniego zbicia gleby, a to, podobnie jak zbyt intensywne użytkowanie, prowadzi do zniszczenia trawnika.


Jak pielęgnować boiska piłkarskie?

Koszenie

Nie zapominamy oczywiście o koszeniu. Podstawowe zasady mówią, że minimalna długość trawy to 3-3,5 cm w okresie zwykłym i 4 cm w czasie suszy oraz zimy. Za jednym podejściem nie ścinamy więcej niż 30% wysokości, co jest ściśle regulowane za pomocą specjalnie wykorzystywanych w tym celu maszyn. Optymalna długość trawy to gwarancja najlepszego wzrostu traw i dobrego stanu murawy.

Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne

Inne ważne zabiegi to m.in. szczotkowanie oraz usuwanie chwastów. Szczotkowanie polega na podniesieniu źdźbeł trawy, dzięki czemu będzie ona lepiej rosła, a także pomaga usunąć uschnięte części darni, drugi zabieg raczej nie wymaga wyjaśnień.

Czasem, w miarę stopnia intensywności użytkowania murawy, konieczne są takie zabiegi jak dosiew trawy lub uzupełnianie drobnych miejscowych ubytków. Są to zabiegi w dużej mierze natury estetycznej, lecz przy dosiewaniu traw również stosuje się różnego rodzaju mieszanki regeneracyjne.

Wyjałowieniu trawnika może zapobiec także… piaskowanie. Polega ono na pokryciu powierzchni murawy warstwą piasku o grubości kilku mm, dzięki czemu poprawia się przepuszczalność powietrza w glebie, i umożliwia rozwój nowych, silniejszych korzeni.

Ogród Expert zadba o Twoje boisko

Te i inne zabiegi pielęgnacyjne na piłkarskiej murawie oraz wiele innych, atrakcyjnych ofert, dotyczących opieki nad zielenią, zapewnia firma Ogród Expert, która ma wiele do zaoferowania zarówno klientom biznesowym, jak i indywidualnym. Bogactwo dostępnej oferty pomoże zaspokoić nawet najbardziej wygórowane oczekiwania, a możliwość sprawdzenia referencji daje Ci pewność, że powierzasz zielone tereny w dobre ręce.

About the author: Administrator