krzewy-ogrod

Jak dbać o krzewy?

Krzewy są pięknym elementem dekoracyjnym naszego ogrodu. Ich wartością nie jest jednak tylko estetyka, ale również ochrona domu i jego mieszkańców przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z ulicy oraz zapewnienie komfortu i prywatności, osłaniając domowników przed wzrokiem sąsiadów czy przechodniów. Zaletą jest także ogromny wybór rodzajów i gatunków krzewów. Do naszego ogrodu możemy wybrać zarówno krzewy zielone, jak i te owocowe, czy ozdobne charakteryzujące się piękną kolorystyką. Jednak aby cieszyć się niesamowitym efektem wizualnym, należy odpowiednio zadbać o te rośliny. Ich pielęgnacja rozciąga się na cały rok, ale nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani dużego nakładu pracy.

Od czego zacząć?

Chcąc zasadzić i uprawiać krzewy trzeba już na samym początku wiedzieć, jak się za to zabrać i właściwie przygotować grunt do przyjęcia roślin. Jedną z najważniejszych rzeczy jest zadbanie o schludny wygląd ogrodu. W związku z tym musimy zabezpieczyć się przed wystąpieniem chwastów, a najlepszym do tego sposobem jest zastosowanie doglebowego herbicydu zawierającego dichlobenil. Preparat ten, po kilku miesiącach występowania w ziemi, niszczy siejki chwastów, już na samym początku nie dając im szans na rozkwit. Warto jednak pamiętać, że tego środka nie możemy używać, gdy w pobliżu krzewów są posadzone ozdobne rośliny zielne, ponieważ je zniszczy. W takim przypadku powinniśmy sięgnąć po preparat zawierający glifosat, ponieważ wchłania się on przez liście, więc łatwo ochronić inne rośliny, zakrywając je np. folią na czas oprysków. Do bardzo dobrych sposobów radzenia sobie z chwastami należy również rozłożenie specjalnej folii z otworami na nowo posadzone krzewy. Zamiast folii można też użyć bardziej estetycznej ściółki organicznej. Kolejnym, niezwykle istotnym aspektem, jest podlewanie. Młode rośliny, zaraz po posadzeniu, musimy intensywnie podlewać, aby mogły one wykształcić system korzeniowy. Po rozwinięciu się korzeni, krzewy podlewamy raczej sporadycznie, ale na pewno w czasie suszy. Podlewanie jest najbardziej efektywne, gdy przeprowadzamy je wieczorem. Dzięki temu unikamy szybkiego parowania wody z gleby, a nasze rośliny będą lepiej nawodnione. Do wody możemy także dodać nawóz, który dzięki temu będzie lepiej przyswajalny.
pielęgnacja krzewów

Kolejne kroki na drodze do pięknych krzewów

Pielęgnacja krzewów, tak jak to było wyżej wspomniane, nie ogranicza się do krótkiego odcinka czasu, ale jest istotna przez cały rok. Wiosna to czas przycinania krzewów. Jest to bardzo ważny etap, nie tylko ze względów estetycznych, ale też wpływa bardzo pozytywnie na pokrój, kwitnienie i owocowanie roślin. Cięcia dzielimy na dwa rodzaje: sanitarne oraz formujące. Te pierwsze przeprowadza się wczesną wiosną, gdy na gałęziach nie ma jeszcze listowia. Podczas nich usuwamy połamane, uszkodzone i chore pędy, a także te skierowane do wnętrza krzewu. Dzięki temu zabiegowi zapewniamy krzewom lepsze naświetlenie we wnętrzu korony, a efektem tego będą zdrowsze, grubsze pędy o pięknych kwiatach i owocach. Natomiast cięcia formujące mają na celu poprawę walorów estetycznych krzewów. Istnieje tu zasada, która mówi, że krzewy kwitnące na wiosnę przycina się latem, a te kwitnące latem, przycina się wczesną wiosną. Tutaj również ważna jest pora dnia i pogoda. Idealnymi warunkami do przycinania krzewów będą pochmurne, suche dni. Nie powinno się jednak przycinać pędów podczas upału i deszczu.

About the author: Administrator