trawa z siewu czy rolki

Trawnik z rolki czy z siewu – który wybrać?

Każdy z nas chciałby mieć piękny i zielony trawnik, po którym biegałyby dzieci lub nasz ukochany pies. Przełom marca i kwietnia to doskonały moment na zakładanie wymarzonego trawnika. A założyć go możemy na dwa sposoby, wybierając tradycyjny wysiew z nasion lub nowoczesną trawę w rolce. Obie metody mają wady i zalety, które należy poznać, wybierając rozwiązanie dla siebie.

Jak przygotować podłoże pod trawnik?

Niezależnie od tego, jaką metodę zakładania trawnika wybierzemy, musimy pamiętać, że jest to czasochłonny proces. Na początku musimy odpowiednio przygotować ziemię. Żaden rodzaj trawy nie lubi terenów gliniastych i bardzo kwaśnego podłoża. Idealne podłoże dla trawy powinno być przepuszczalne i mieć pH lekko kwaśne lub obojętne.

Jeśli ziemia na naszym trawniku jest kwaśna, musimy ją mieszać z nawozem wapniowym. Poza tym nie możemy zapomnieć, że gleba pod trawę musi być dokładnie oczyszczona, przekopana i wyrównana, a podłoże powinno być bardzo wilgotne, aby korzenie szybko się przyjęły.

Trawnik z rolki

Trawnik z rolki to sprzedawana w formie pasa darń, którą rozwijamy na wyznaczonym terenie. Przynosi natychmiastowy efekt – już chwilę po rozwinięciu możemy cieszyć się zielonym trawnikiem. Co więcej, trawnik z rolki możemy zakładać przez cały sezon wegetacyjny, czyli od maja do listopada.

Trawnik z rolki polecany jest osobom, które chcą obsadzić trawą małe tereny, nachylone stoki lub strome zbocza. Ten rodzaj trawy ma uniwersalne zastosowanie. Trawa z rolki potrzebuje jednak odpowiednich warunków do wzrostu – zaleca się hodować ją w miejscach słonecznych i wilgotnych, natomiast nie powinno jej się sadzić w miejscach zacienionych. Dużą zaletą trawnika z rolki jest to, że chwasty praktycznie na nim nie rosną i giną pod warstwą trawy. Warto zapamiętać, że trawniki z rolki trzeba podlewać do czasu ukorzenienia się, czyli przez około 2 tygodnie, jednak już po kilku dniach można po niej chodzić.

Trawnik z siewu

Ten rodzaj trawnika powstaje z wysianych nasion. Początkowo nasiona wymagają podlewania niemal codziennie – ciągle należy kontrolować stan nawodnienia, nie dopuszczając do przesuszenia. Na pierwsze znaczące efekty musimy poczekać miesiąc, a na zielony dywan przynajmniej trzy miesiące, jednak ostateczny efekt jest tego całkowicie wart. Warto podkreślić, że trawa z siewu jest znacznie tańszą opcją od trawnika z rolki.

Wysiew nasion polecany jest szczególnie osobom, które chcą obsadzić duże, płaskie przestrzenie. Co więcej, nasiona trawy mają tę zaletę, że dostosowane są do szczególnych warunków panujących w ogrodzie, więc w zależności od potrzeb możemy wybrać wyselekcjonowane nasiona. Niestety na trawniku z siewu często pojawiają się chwasty, co więcej wyrastają szybciej niż trawa. Z uwagi na delikatne, młode źdźbła trawy konieczne jest ich ręczne wyrywanie. Trawę z siewu można wysiewać wiosną w maju oraz jesienią w sierpniu i wrześniu. Warto pamiętać, że zadbany, zielony dywan jest wizytówka każdego domu i należy mu poświęcić trochę uwagi.

Jeśli chcecie zadbać o swój ogród pod okiem profesjonalistów, serdecznie zapraszamy do kontaktu!

About the author: Administrator