koszenie trawy

Jak i kiedy kosić trawę

Piękny i zielony trawnik to marzenie niejednego ogrodnika. Jak się okazuje, jest ono bardzo łatwe do zrealizowania. Wystarczy przestrzegać tylko kilku prostych zasad, by już zawsze cieszyć się gęstym ogrodowym dywanem.

Jaka jest optymalna wysokość koszenia?

Bardzo ważne dla kondycji trawnika jest jego pierwsze koszenie. Należy wykonać je, gdy źdźbła trawy osiągają wysokości od 8 do 10 cm. W trakcie pierwszych trzech koszeń powinno się skrócić trawę o 2 cm. Pod żadnym pozorem nie wolno przycinać trawy o więcej niż połowę w trakcie pierwszego przycinania. Zbyt niskie koszenie doprowadzi do odsłonięcia wrażliwych części roślin, a te pod wpływem promieni słonecznych ulegną spaleniu. Spowoduje to spore zniszczenia i negatywnie wpłynie na wygląd naszego trawnika. Warto zapamiętać, że w upalne dni lepiej jest kosić trawę nieco wyżej, aby ochronić podłoże przed przesuszeniem. Z kolei w czasie chłodniejszych dni wskazane jest koszenie trawy w większych odstępach czasowych.

Jak i kiedy kosić?

Częstotliwość koszenia zależy od rodzaju posiadanego przez nas trawnika. Przykładowo trawnik ozdobny należy kosić dwa razy w tygodniu, by zapewnić mu gładką murawę o wysokości 3 cm. Z kolei trawnik rekreacyjny, którego wysokość źdźbeł trawy wynosi od 4 do 6 cm, możemy kosić raz w tygodniu. Jeśli posiadamy łąkę kwietną, powinniśmy ją skosić raz lub dwa razy do roku. Równie ważna jak częstotliwość koszenia jest też jego pora.

Koszenie trawy najlepiej wykonać rano lub późnym popołudniem. W tym czasie źdźbła trawy są jędrne, przez co łatwiej je pociąć. Nie powinno kosić się trawy w upalne dni – liście są wtedy mniej sprężyste i noże tną je nierówno, co powoduje, że w miejscu cięcia żółkną. Wskazane jest też koszenie trawy na zakładkę, czyli najeżdżając kołem na skoszony już pas. Nie powinno się kosić mokrej trawy – blokuje ona noże, a na powierzchni trawnika zostają nieestetyczne, zbite pędy traw. Ostatnie koszenie wykonujemy pod koniec października. Warto pamiętać, by nie zostawiać na zimę trawy powyżej 8 cm wysokości, gdyż mogą wystąpić na niej choroby grzybowe lub pleśń śniegowa.

Czy kierunek koszenia ma znaczenie?

Kierunek koszenia ma duże znaczenie w prawidłowym wzroście trawy – w kolejnych tygodniach powinien być prostopadły do poprzedniego. Stosowanie tej reguły zapewnia trawie równomierny wzrost. Trawę po koszeniu na murawie możemy pozostawić tylko wtedy, gdy regularnie skracamy trawnik o niewielkie fragmenty, ponieważ młode źdźbła szybko się rozłożą. Jeśli posiadamy kosiarkę z funkcją rozdrabniania, także możemy zostawić resztki trawy.

Nie wolno nam zostawić skoszonej trawy, gdy ścięliśmy stare źdźbła. Wpłynie to negatywnie na stan naszego trawnika i przyczyni się do powstania filcu. Jesienią warto szczególnie zatroszczyć się o trawnik i wygrabić z niego wszystkie nierozłożone fragmenty roślin. Jeśli sami nie mamy czasu zadbać o naszą działkę, warto skorzystać z całorocznej lub jednorazowej pielęgnacji ogrodu.

Jeśli chcecie zadbać o swój ogród z pomocą profesjonalistów, serdecznie zapraszamy do kontaktu!

About the author: Administrator