wertykulacja

Na czym polega wertykulacja?

Termin wertykulacja może okazać się dość enigmatyczny dla osób niezaznajomionych jeszcze ze sztuką ogrodnictwa. Dotyczy on jednak bardzo potrzebnej i efektywnej pracy, która w konsekwencji ma sprawić, że nasz trawnik będzie prezentował się pięknie i schludnie, niczym soczyście zielony dywan. Proces wertykulacji nie jest też zbyt trudny do wykonania, a z odpowiednim sprzętem wykonanie go raz w roku na pewno nie będzie stanowić dużego wyzwania.

Czym dokładnie jest wertykulacja trawnika?

Wertykulację można przeprowadzać zarówno na trawniku ozdobnym, jak i sportowym, gdyż w obu tych przypadkach przynosi zadowalające efekty i sprzyja ich użytkowaniu. Ogólnie polega ona na pionowym nacinaniu darni trawnika (na głębokość 5-15 mm, a w przypadku wykorzystania profesjonalnych urządzeń – do 45 mm), którego celem jest usunięcie sfilcowanej, zeschniętej trawy oraz mchu. Dzięki napowietrzaniu gleby w ten sposób, ma ona lepszy dostęp do wody, powietrza i składników odżywczych, a także staje się bardziej miękka (co jest istotne zwłaszcza na murawach sportowych). Wertykulacja przygotowuje również ziemię do dalszych etapów pielęgnacyjnych, jakimi są nawożenie i piaskowanie, a także zapobiega rozrostowi chwastów.

Kiedy jest najlepszy czas na wertykulację?

Na pierwszą wertykulację należy się zdecydować po 2-3 latach od założenia trawnika. Dlaczego? Ponieważ dotyczy ona rekultywacji trawnika, zatem nie zadziała ona na dopiero co posadzonej trawie. Mogłaby za to znacznie zaszkodzić dopiero co wykształconym korzeniom. Po tych kilku latach, kiedy już przyjdzie pora na wertykulację, najodpowiedniejszym okresem do tego będą miesiące wiosenne. Ingerencję w glebę warto również wykonać po pierwszym koszeniu, aby odnowić trawnik po zimie. Być może pierwsze wrażenie nie będzie najlepsze, gdyż wertykulacja znacznie narusza górną warstwę trawnika, ale po niedługim czasie trawa odrośnie i będziemy mogli cieszyć się pięknym efektem.

Czy wertykulacja to to samo co aeracja?

Chociaż wertykulacja jest działaniem podobnym do aeracji, to różnią się one zakresem pracy. Aeracja skupia się tylko na napowietrzaniu i poprawie nawodnienia gleby. Podczas niej tworzy się otwory w ziemi, które pomagają w dostaniu się powietrza i wody w głąb trawnika. Wertykulacja ma nieco szerszy zakres oddziaływania, przez co jest także bardziej drastyczna. Warto wiedzieć, że można połączyć te dwa działania i po wstępnej wertykulacji wykonać aerację. Dzięki temu efekty naszej pracy będą jeszcze bardziej widoczne i zadowalające.

Wszystkie zalety wertykulacji

Jak wspomniano, wertykulacja ma większe oddziaływanie na trawnik i jest to zauważalne w licznych efektach, jakie za sobą niesie. Po pierwsze, przypomnijmy, oddziałuje na estetykę, usuwając mech, sfilcowaną i zbyt płytko ukorzenioną trawę. Dzięki temu zabiegowi, pobudza także nową trawę do bardziej bujnego i zdrowego wzrostu. Po drugie, wertykulacja łączy w sobie elementy aeracji, ponieważ spulchnia glebę i w konsekwencji przygotowuje ja na dalsze zabiegi pielęgnacyjne, takie jak prawidłowa aeracja, nawożenie i nawadnianie. Dzięki temu efekty naszych działań będą bardziej skuteczne. Co więcej, wertykulacja zapobiega rozwojowi grzybów i bakterii chorobotwórczych. Dlatego, warto zdecydować się na wykonywanie tego zabiegu.

About the author: Administrator