ogród śródziemnomorski cyprysy

Ogród w stylu śródziemnomorskim

Ogrody śródziemnomorskie kojarzą się ze słońcem i południowym klimatem

I choć różnią się one regionalnie – inne rośliny znajdziemy w Hiszpanii, inne w Grecji, a jeszcze inne we Włoszech – można uzyskać ich namiastkę we własnym ogródku. Jak? Nie jest to zadanie łatwe – rośliny potrzebne do zaaranżowania takiego ogrodu wymagają bowiem odpowiedniego nasłonecznienia, temperatury oraz stałej opieki. Problemem może być też gleba. W Krakowskich przydomowych ogrodach występuje bowiem gleba zasadowa, ukształtowana na wapiennej skale Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, a gdzieniegdzie także glina, która stanowi trudne podłoże do hodowania roślin.

W ogrodzie śródziemnomorskim ważne są nie tylko rodzaje roślin – chociaż to one stanowią esencję słonecznego południa, nie tylko swoim wyglądem ale także zapachem. Istotne jest także zagospodarowanie przestrzeni w odpowiedni sposób – kręte, wąskie ścieżki wysypane żwirkiem lub drobnymi kamieniami, murki z jasnego kamienia, które dadzą nam iluzję południowego klimatu przed naszym domem.

Jak stworzyć ogród śródziemnomorski?

Wiele osób chcących zagospodarować przydomową przestrzeń korzysta z usług profesjonalistów, którzy od podstaw zaprojektują ogród po konsultacji z klientem. Jest to bardzo rozsądne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które chcą mieć piękny ogród, lecz nie znają się na ogrodnictwie lub roślinach – informacje przeczytane w magazynach ogrodniczych często nie są bowiem wystarczającą podpowiedzią do utrzymania roślin w pięknym stanie przez cały rok, zwłaszcza w polskim klimacie. Dodatkowo, kompleksowe projektowanie ogrodów zakłada także stworzenie konceptu aranżacji ogrodu, czyli strategiczne rozmieszczenie klombów, stworzenie miejsc zacienionych, rozlokowanie systemów nawadniania oraz zaprojektowanie ścieżek i murków.


ogród lawenda

Co powinno znaleźć się w ogrodzie śródziemnomorskim?Lawenda

Roślina ta, choć wywodzi się z obszaru śródziemnomorskiego oraz Indii, doskonale zaaklimatyzowała się w południowej Polsce. Jej gatunków jest wiele, badacze uważają, że około 40, jednak wszystkie charakteryzują się drobnymi fioletowymi kwiatami i wiecznie zielonymi łodyżkami. Lawenda jest idealnym dopełnieniem ogrodów, gdyż pachną nie tylko jej kwiaty, które po przekwitnięciu można zasuszyć i wykorzystać jako pachnące saszetki do szafy, ale także liście. Dodatkowo, nie wymaga specjalnej opieki – wystarczy miejsce osłonięte przed zimnym wiatrem. Może być sadzona także na balkonach, jako roślina doniczkowa.

Oleandry

Roślina ozdobna o podłużnych listkach i pięknych różowych, czerwonych bądź białych kwiatach, która najlepiej rośnie w gliniastej glebie, sprawdzi się więc do hodowli na południu Polski. Niestety, wymaga wysokich temperatur – spadek temperatury poniżej 5 stopni może spowodować jej przemrożenie. Naturalnie krzaki te osiągają nawet parę metrów wysokości, jednak w Polsce oleandry najlepiej hodować w donicach, które niestety ograniczają ich swobodny wzrost. Posadzenie ich w glebie mogłoby skutkować obumarciem rośliny podczas zimy – nawet jeśli zostanie ona osłonięta włókniną.

Cyprysy

Najbardziej znane są cyprysy wiecznie zielone, o kształcie wysokich kolumn. Te iglaki można spotkać w większości krajów śródziemnomorskich, a w naturalnych warunkach osiągają nawet 30 m wysokości! Uwielbiają suchy i ciepły klimat. Cyprysy wzbogacają ogród żywicznym zapachem.

Rododendrony

Dzielą się na różaneczniki (wiecznie zielone krzewy) oraz azalie (zrzucające liście na zimę). Bardzo dobrze rozwijają się w polskim klimacie, pod warunkiem, że posiadają stały dostęp do wody, dlatego warto podłoże wokół nich wysypać zrębkami kory. Do ich uprawy, jak do uprawy większości roślin wrzosowatych, potrzeba kwaśnej ziemi, dlatego podczas sadzenia sadzonek warto wysypać dołek specjalną glebą lub wymieszać naturalne podłoże z torfem, a także często zakwaszać podłoże – rozpuszczonym kwaskiem cytrynowym bądź wodą z cytryną.

Trawy

Nie sposób opisać ich różnorodność. W naszym ogrodzie mogą się znaleźć gatunki zimozielone, usychające na zimę, o długich pióropuszach bądź niskie. Nie są jednak wymagające w uprawie, a zdecydowanie dodadzą śródziemnomorskiego charakteru posadzone w kępkach pomiędzy innymi roślinami.

About the author: Administrator