Jak dbać o ogród zimą

Zima w ogrodzie — jak się na nią przygotować?

Wiele osób uważa, że zima w ogrodzie oznacza brak zajęć. Bardzo ważne jest jednak przygotowanie ogrodów przed zmianą pogody, co pozwoli nam cieszyć się jego pięknym wyglądem przez resztę roku. Na co zwrócić uwagę? Odpowiedź znajdą Państwo w niniejszym artykule.

Przygotowania na zimę

Jeszcze przed zimą należy zadbać o rośliny ozdobne, które są szczególnie wrażliwe na niskie temperatury. W tym celu niezbędne jest zastosowanie odpowiednich osłon. Należy jednak pamiętać o odsłanianiu roślin w trakcie odwilży, by nie dopuścić do rozwinięcia się procesów gnilnych. Istotne jest usunięcie opadłych liści z trawnika, które w zimę mogą stać się przyczyną licznych chorób, gnicia i pleśni. Trawa po ostatnim koszeniu na zimę nie może być zbyt krótka, najlepiej zachować długość na poziomie 4-5 cm. Przed zimą można także zadbać o pnie drzew poprzez bielenie ich, co pozwoli ograniczyć pękanie drewna spowodowane wysoką dobową amplitudą temperatur. Przed zimą warto także przygotować karmnik dla ptaków. Pozwoli to nie tylko zadbać o zwierzęta, ale także obserwować z bliska niektóre rzadko spotykane gatunki.

Jak przygotować ogród na zimę

Jak dbać o ogród zimą

Większość prac wykonywanych zimą ma charakter kontrolny i zapobiegawczy. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym otrząsaniu gałęzi drzew i krzewów ze śniegu, aby zapobiegać ich łamaniu. Należy także sprawdzać, czy drzewa nie zostały zaatakowane przez bakterie i grzyby, jeśli tak się stanie, konieczne będzie użycie specjalistycznych, najlepiej ekologicznych, środków. Podczas srogiej zimie, można dodatkowo zabezpieczyć drzewa agrowłókniną. Nie trzeba z kolei, usuwać śniegu z rabatek, gdzie pełni on funkcję dodatkowej izolacji przed mrozem.

Opady śniegu mogą zniszczyć także trawnik i doprowadzić do powstania tak zwanej pleśni śniegowej przez ograniczony dostęp powietrza. By temu zapobiec, należy regularnie rozbijać pokrywę śniegu zalegającą na trawie. Warto pamiętać także o tym, by nie zadeptywać pokrytej śniegiem trawy, która przez to może ulec zniszczeniu i nie rosnąć w tych partiach na wiosnę.

Chore i uschnięte rośliny należy usunąć sekatorem. Trzeba także pamiętać o regularnych kontrolach kondycji osłon przed zimnem. Rośliny wiecznie zielone powinny być podlewane kiedy temperatura jest dodatnia.

W tym okresie warto także przerzedzać rośliny, by miały lepszy dostęp do światła na wiosnę oraz przycinać gałęzie drzew i krzewów. Pozwoli to zapobiec wyciekowi soków i w konsekwencji osłabieniu roślin. Okres zimowy warto przeznaczyć także na rozważenie zmian i zaplanowanie wiosny.

About the author: Administrator