Po szarej i ponurej zimie, chcemy jak najszybciej móc cieszyć nasz oczy przepięknymi rabatami kwiatowymi. Aby sprawnie stworzyć urokliwy ogródek należy pamiętać o wymaganiach jakie mają poszczególne gatunki roślin. Okres wiosenny, kiedy natura budzi się do życia trwa od marca do maja. Jakie odmiany zatem zacząć sadzić w poszczególnych miesiącach?
Jakie kwiaty posadzić w marcu?
Temperatura w marcu bywa dość niska, często w ciemniejszych zakamarkach ogrodu pozostaje jeszcze śnieg i mocne poranne przymrozki. Jest zatem za wcześnie, aby sadzić kwiaty bezpośrednio do ziemi. Możemy natomiast przygotować sadzonki w doniczkach, które będziemy trzymać na balkonach lub tarasach. W domowym zaciszu i wyższej temperaturze warto posadzić bulwy kwiatów kwitnących późniejszą porą, pod koniec lata i jesienią.
Najpopularniejszym kwiatem, który możemy sadzić do donic są dwuletnie bratki. Klasyczny gatunek spotykany właściwie w każdym ogrodzie, dostępny w niezliczonej ilości barw i o różnych rozmiarach. Bratki kwitną od wiosny do lata, czasem do jesieni. Aby zapewnić bujne i najdłuższe kwitnienie zaleca się trzymanie donic w zacienionym stanowisku. Obok bratków świetnie sprawdzą się także lilie, nagietki, chabry, maki polne, stokrotki, niezapominajki lub dzwonki.
Bulwy, które możemy zasadzić do donic w naszych mieszkaniach to dalie, begonie czy paciorecznik. Bulwy posadzonej w cieplejszych domowych warunkach są odporniejsze, szybciej kwitną i łatwiej dostosowują się później do gruntu.
Jakie rośliny posadzić w kwietniu?
Kwiecień – wiosna w pełni. Jest to już dużo łagodniejszy miesiąc. Ziemia jest odmarznięta, nie ma obaw, że nasze rośliny będą cierpieć z zimna. Można rozpocząć sadzenie bezpośrednio do ziemi bulw i sadzonek, które przygotowywaliśmy w marcu. Kwiecień to także idealny moment na sadzenie najpopularniejszego kwiatu miłości – róży oraz różanych krzewów. Inne popularne kwiaty sadzone w ogrodzie to także: cynie, aksamitki, nagietki, szkarłatny, godecje, astry, mieczyki.
Jakie rośliny posadzić w maju?
Początek maja to idealny czas na sadzenie roślin iglastych oraz tych z rodziny azalii. Z roślin kwitnących, jednorocznych pozostają także maciejki, maczki kalifornijskie, iksje, dalie, aksamitki, lwie paszcze,smagliczki, czarnuszki.
Z bylin kwitnących latem i jesienią możemy sadzić kwiaty wieloletnie: szarotki alpejskie, krwawniki ogrodowe, tawułki, dzwonki ogrodowe, ostróżki, juki kalifornijskie, parzydła leśne, dziwaczki, kocimiętki, rozchodniki.
W drugiej połowie maja sadzimy rośliny jednoroczne o większych wymaganiach termicznych: begonie stale kwitnące, żeniszek meksykański, celozje, szałwię, cynie, rezende i słoneczniki.
Oprócz odpowiedniego czasu i sposobu sadzenia roślin, nie zapominajmy o odpowiednim nawodnieniu i nasłonecznieniu kwiatów.