Balkon w stylu marokańskim

Styl marokański pojawił się w europejskich wnętrzach już w dziewiętnastym wieku. Europejczycy zakochali się w kulturze Bliskiego wschodu i od tamtej pory bardzo wielu architektów wykorzystuje ten styl w swoich projektach. Jest on niesamowicie żywiołowy, pełen orientalnych i słonecznych barw.


Charakterystyczne ażury, ciepłe kolory inspirowane przyrodą oraz marokańskimi przyprawami, naturalne materiały takie jak drewno czy kamień, szlachetne tkaniny i oczywiście bardzo charakterystyczne marokańskie wzory, które kojarzą nam się z piękną słoneczną pogodą. Kto nie marzy o tym aby tam się zamieszkać? By przybliżyć się do tamtejszego klimatu warto stworzyć go u siebie. Idealnie pasuje do tego balkon. 

 

Od czego zacząć tworzenie marokańskiego balkonu? 

 

Gdy zdecydujemy się na zmianę, powinniśmy stawiać przede wszystkim na kolory. W Maroko na ścianach króluje czerwień, pomarańcz, żółć. Nie musimy jednak od razu malować budynku, możemy wyposażyć nasz balkon w akcesoria o podobnym kolorze na przykład donice na kwiaty, stolik, koce, czy obrusy.


W stylu marokańskim nie może zabraknąć dywanu w charakterystyczne wzory, który przykryje naszą szarą podłogę, wygodnego wypoczynku, czyli masywnych mebli z dekoracyjnymi ażurami. Warto umieścić na nich turkusowe, czerwone czy żółte poduszki. Dobrze będzie znaleźć też miejsce na pufy, czy plecione kosze które również bardzo często pojawiają się w domach marokańczyków.


W Maroko królują również ażurowe lampiony w złotych i srebrnych kolorach. Najlepiej gdy będą wisieć stosunkowo nisko. Firany nadadzą naszemu wnętrzu przytulności i intymności, warto więc znaleźć na nie miejsce. Znajdą swoje zastosowanie chroniąc nas przed uciążliwymi komarami pojawiającymi się letnimi wieczorami, czy delikatnym chłodem. Nawet balkon o niewielkim metrażu może zmieścić wszystkie wymienione wyżej rzeczy.

balkon w stylu marokańskim

Dlaczego styl marokański?

 

Mogłoby się wydawać, że tak duża ilość kolorów czy wzorów przytłoczy nasze miejsce wypoczynku, jednak w przypadku stylu marokańskiego działa to w odwrotną stronę. Coraz częściej wykorzystuje się go we wnętrzach, daje nam możliwość przeniesienia się do zupełnie innej, bardzo ciekawej kultury.


W bardzo łatwy sposób możemy sprawić by nasz balkon stał się miejscem w którym będziemy chcieli spędzać każdą wolną chwile wspólnie z bliskimi. Urządzenie balkonu w stylu marokańskim może wydawać się dla nas nie lada wyzwaniem, jednak efekt końcowy będzie bardzo zadowalający. 

 

Koszty związane z urządzaniem balkonu w stylu marokańskim 


Wbrew pozorom koszty wcale nie muszą być wysokie. Styl marokański cechują się dużą ilością rzeczy, czy roślin, jednak pamiętajmy że wiele przedmiotów które mamy możemy wykorzystać, czasem wystarczy je tylko lekko przerobić. Przykładowo możemy własnoręcznie zmienić kolor starych donic, bądź dodać na nie  wzory. Stare meble przykryte kolorowymi poduszkami będą idealnie pasować do naszego wymarzonego balkonu.


Jeśli sami nie mamy czasu na stworzenie balkonu w stylu marokańskim, skorzystajmy z pomocy specjalistów, takich jak firma Ogród Expert.

About the author: Administrator