Czy odśnieżanie ogrodu to dobra praktyka?

W zimie stajemy przed wyborem, w jaki sposób zadbać o ogród. Śnieg może stanowić dobrą izolację przed mrozem, nawet dla roślin łatwo przemarzających, jednak jeśli pokrywa śnieżna jest zbyt gruba, może on wpływać destrukcyjnie na rośliny i trawnik. Co zrobić w takiej sytuacji? Odpowiedź na to pytanie znajdą Państwo w niniejszym tekście.

Dlaczego i kiedy należy odśnieżać ogród?

Śnieg jest najgroźniejszy dla drzew i krzewów. Zalegająca pokrywa śnieżna może deformować oraz łamać gałęzie. By temu zapobiec, należy regularnie strzepywać śnieg z gałęzi. W przypadku kolumnowych form drzew iglastych możemy profilaktycznie obwiązać je sznurkiem.

Pozostała roślinność, w tym trawnik, mogą obumierać wskutek ograniczonego dostępu do tlenu i ciężaru. Zjawisko nasila się zwłaszcza gdy śnieg topnieje w ciągu dnia, by ponownie zamarznąć nocą. Lód tworzy warstwę nieprzepuszczającą powietrza. Na trawnikach może się wtedy rozwinąć tak zwana pleśń śniegowa. Wskutek tego, na wiosnę, trawnik może rosnąć o wiele wolniej bądź wcale. Zamarznięty trawnik jest także bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne i łamanie. Z kolei rośliny bulwiaste pod grubym śniegiem zaczynają gnić.

W związku z tym możemy zrezygnować z regularnego odśnieżania trawników i roślin jeśli pokrywa śnieżna nie jest zbyt gruba oraz pod warunkiem, że nie zrzucamy na niego dodatkowego śniegu nagromadzonego przy udrożnianiu okolic przydomowych, ścieżek czy podjazdu.

Czy odśnieżanie ogrodu to dobra praktyka

Jak bezpiecznie i skutecznie odśnieżyć ogród?

Jeśli jednak śniegu jest zbyt wiele, powinniśmy wybierać bezpieczne dla roślin metody odśnieżania.

Małe ogródki przydomowe możemy bez problemu odśnieżyć przy pomocy szufli i łopat. Do zalet tego rozwiązania należy mały nakład finansowy oraz prosta obsługa. Jest to także najbardziej ekologiczne rozwiązanie. Najwygodniejsze są łopaty o głowicy wykonanej z lekkiego tworzywa, do której nie przykleja się śnieg. Metalowa listewka na krawędzi pozwoli na rozbijanie cienkiego lodu. Jeśli musimy uporać się z grubszą warstwą lodu, warto zaopatrzyć się w odkuwacz, wykonany ze stali.

Jak odśnieżyć ogród

Jeśli mamy do odśnieżania duży obszar, możemy zdecydować się na odśnieżanie przy pomocy maszyn elektrycznych i spalinowych. Elektryczne odśnieżarki są rozwiązaniem tańszym, cichszym, ale ograniczone są długością kabla. Odśnieżarki spalinowe mają większą moc i są efektywniejszy do odśnieżania dużych terenów.

Do odśnieżania ogrodu nie należy stosować popularnego chlorku sodu, czyli soli kuchennej, ponieważ przenika ona do gleby, gdzie oddziałuje destrukcyjnie na roślinność. Skutkuje tak zwaną suszą fizjologiczną. Rośliny nie są w stanie przyswajać wody z gruntu nasyconego związkami soli, z czasem zaczynają chorować i po pewnym czasie usychają.

About the author: Administrator