Czy ogród może wpływać na nasze samopoczucie?

Relaks wśród przyrody

Każdy miał w życiu taki czas, w którym czuł się mniej produktywny. Baterie się wyczerpały, a słowo relaks nagle stało się obce. Znaczną część czasu spędza się w pomieszczeniach zamkniętych – w pokoju, samochodzie lub biurze, dlatego wyjście na świeże powietrze dzieje się dość sporadycznie. 

Oddalenie od przyrody sprawia, że człowiek staje się bardziej rozdrażniony, wyczerpany, przygnębiony i bardziej podatny na stres. Dlatego właśnie nie ma nic lepszego niż relaks we własnym ogrodzie. Osoby przebywające wśród roślin stają się bardziej efektywne – poprawia się ich zdrowie oraz samopoczucie.

Style urządzania ogrodów

Własny ogród można zagospodarować w różnoraki sposób. Istnieje wiele stylów urządzania ogrodu: nowoczesny, romantyczny, rustykalny, francuski, angielski, wypoczynkowy czy elegancki. Oczywiście można urządzić swój ogród bez reprezentowania żadnego stylu, a mimo to może on wyglądać ciekawie i zachęcająco.

własny ogród kraków

Zagospodarowanie ogrodu – kilka prostych kroków

Zagospodarowanie własnej działki wymaga uwzględnienia aspektów nie tylko użytkowych, ale i estetycznych. Nadanie charakteru wiąże się z indywidualnym podejściem, a wpływ na na aranżację mają wielkość, ukształtowanie i otoczenie ogrodu. Wystarczy kilka prostych trików, aby prezentował się pięknie i estetycznie.

Planowanie ogrodu to przede wszystkim starannie dobrane rośliny. Szkielet powinny stanowić drzewa oraz większe krzewy. W nowoczesnym stylu raczej unika się różnorodności barw, dlatego należy odpowiednio dobrać ze sobą kwiaty. Ciekawie jest zaplanować mały trawnik, dzięki któremu ogród wyda się przestronniejszy. Altany, ławki czy pawilony – bez nich wydaje się pusty, a one same zapewniają nie tylko wygodę, ale też ozdobę. Natomiast do wieczornego relaksu w ogrodzie zachęcają lampy, które dodają uroku i romantyczności.

własny ogród kraków 2

Coś dla fanów aktywności

Grill, świeżo przycięta trawa, leżak i drink to z pewnością marzenie każdego fana relaksu. Ale oczywiście sposób spędzania czasu w ogrodzie to rzecz indywidualna, dlatego są osoby które uwielbiają aktywnie spędzać czas w ogrodzie i postawią na np. ogród warzywny. Własna działka obok domu staje się coraz bardziej popularna. Wiele osób pragnie samemu uprawiać warzywa obok domu i nic w tym dziwnego. Dzięki temu może cieszyć się zawsze świeżymi i uprawianymi ekologicznie warzywami.

Terapia barwami

Warto wspomnieć o chromoterapii, która jest jedną z niekonwencjonalnych metod leczniczych. Polega na eksponowaniu zmysłu wzorku danej osoby na odpowiednie barwy. Przebywając wśród barw ma się więcej energii i optymizmu, ale również można zapewnić sobie relaks, odprężenie i wyciszenie – zwłaszcza w ogrodzie. Gdy człowiek jest zestresowany, podświadomie odczuwa potrzebę kontaktu z zielenią oraz błękitem – dlatego chętnie udaje się na spacer, do lasu lub do własnego ogrodu. Zielony kolor uspokaja, natomiast błękit wycisza nerwy. Pobudzająco działa kolor żółty, natomiast głównym dawcą energii jest kolor czerwony.

Ogród Expert z siedzibą w Krakowie zajmuje się tworzeniem i projektowaniem ogrodów. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i do kontaktu!

About the author: Administrator