Czym wyróżnia się ogród zimowy?

Jeśli cenisz sobie bliskość natury, uwielbiasz rośliny i marzysz o tym, aby móc się nimi cieszyć przez cały rok ogród zimowy jest idealnym rozwiązaniem dla Ciebie.

Ogród zimowy – historia


Pierwsze ogrody zimowe powstały w XVIII wieku we Francji. Do Polski dotarły w XIX wieku i były niezbędnym elementem domu każdego arystokraty. Pełniły one nie tylko funkcję ogrodów, ale także dodatkowego pomieszczenia mieszkalnego. Panujące powszechnie po wojnie bieda i spustoszenie sprawiły, że ogrody zimowe przestały istnieć na wiele lat. Nie uwzględniono ich już w planach nowobudowanych domów.

 Dopiero pod koniec lat 90. XX wieku oranżerie ponownie zaczęły cieszyć się popularnością. Na nowo odkryto ich zalety, czyli możliwość przechowywania roślin zimą, a także funkcję dodatkowego dobrze nasłonecznionego pomieszczenia dla domowników.

Co wyróżnia ogród zimowy?

Nazwą ogród zimowy określa się obecnie całoroczne oranżerie, w których można cieszyć się bliskością natury przez cały rok. Jest to dołączona do domu, szklana konstrukcja oparta na szkielecie wykonanym ze stali, aluminium, PCV lub drewna. Ten zielony salon jest idealnym miejscem do odpoczynku w otoczeniu ulubionych roślin. Przez cały rok panuje w nim ciepła temperatura, która zachęca do przebywania w tym pomieszczeniu. Jest to swoiste sanktuarium dla duszy każdego miłośnika przyrody.

ogród zimowy

O czym należy pamiętać przy budowie oranżerii?

Bardzo ważne jest, aby przy planowaniu budowy ogrodu zimowego uwzględnić orientację względem stron świata. Od niej będzie zależeć sposób nasłonecznienia pomieszczenia, który jest bardzo ważny dla utrzymania roślin przy życiu. Najlepiej jest usytuować ogród od strony południowej, ponieważ stamtąd słońce pada najdłużej i najmocniej. Pod uwagę należy wziąć również to, że dusza szklana nagrzana słońcem powierzchnia będzie miała wpływ na temperaturę domu, a jej dobre położenie może przyczynić się do zmniejszenia kosztów ogrzewania. 

Trzeba także zadbać o odpowiednią wentylację i ochronę przeciwsłoneczną , które nie tylko wpłyną pozytywnie na hodowlę roślin, ale także umilą korzystanie z ogrodu latem. Sposób budowy oranżerii będzie miał także wpływ na to, jakie rośliny będzie można w niej uprawiać. W dobrze nasłonecznionym i ocieplonym pomieszczeniu będzie może hodować rośliny egzotyczne

ogród zimowy (1)

Dodatkowy salon

Dla wielu osób ogród zimowy jest przede wszystkim miejscem do wypoczynku. Rośliny pozwalają się zrelaksować i umożliwiają wyciszenie po intensywnym dniu. Warto więc zadbać nie tylko o techniczne kwestie, ale także o odpowiedni wystrój. Dobrze zaaranżowana, klimatyczna przestrzeń będzie świetną całoroczną ostoją dla jej użytkowników.

About the author: Administrator