Dbanie o ogród w zimie — czy to możliwe?

Zimowy okres wcale nie oznacza, że możemy porzucić nasze ogrodowe hobby. Chcąc cieszyć się pięknym terenem na zewnątrz naszego domu, powinniśmy cały czas dbać o jego utrzymanie. Dlatego nawet w mroźne dni warto wiedzieć, jak zajmować się zielenią, aby przez cały rok była piękna i zadbana.

Zabezpieczenie roślin

Jedną z najważniejszych spraw, jakimi należy się zająć w pierwszej kolejności w czasie zimy, jest zabezpieczenie roślin przed mrozem. Pierwsze przymrozki, chociaż mogłyby się wydawać nieszkodliwe, powinny być dla nas alarmem do rozpoczęcia prac zabezpieczających.

Co równie istotne — musimy zwracać systematycznie uwagę na stan osłon i w porę reagować na zmianę pogody. W przypadku wielkich mrozów należy okryć wszystkie rośliny, nawet te zimnolubne. Z kolei podczas odwilży powinniśmy jak najszybciej je odsłonić, aby uniknąć procesów gnilnych.

Drzewa i krzewy również potrzebują naszej uwagi w czasie zimy. Dbanie o nie zaczynamy od oczyszczania ich gałęzi z zalegającego śniegu. W przeciwnym razie konary mogą ulec deformacji. Oczywiście warto je również zabezpieczyć przed mrozem i wilgocią, stosując np. agrowłókniny.

Bardzo istotne jest także przycinanie drzew i krzewów. Okres zimowy jest do tego najlepszy, ponieważ soki występujące w tych roślinach płyną mniej intensywnie i nie osłabiają ich w tak widoczny sposób, jak w letnich miesiącach. Przerzedzanie i pozbywanie się chorych, uszkodzonych gałęzi poprawia stan naszych roślin. Pozwala promieniom słonecznym dotrzeć do bardziej ukrytych fragmentów krzewów, z kolei ścięcie niebezpiecznych, chorych konarów nie tylko uratuje drzewa, ale także sprawi, że nie będą one zagrożeniem dla człowieka.

Innym działaniem, jakie zabezpieczy drzewa i krzewy ogrodowe, jest pobielanie ich pni. Jest to zabieg, który chroni je przed pęknięciami wywołanymi przez wahania dziennej amplitudy pogody, gdyż w dzień biała barwa odbija promienie słoneczne, przeciwdziałając przegrzaniu pnia.

Dbanie o ogród zimą

Dbanie o trawnik

Zima i śnieg nie zwalnia nas z doraźnego zajmowania się naszym trawnikiem. O ile nie musimy już przejmować się koszeniem i nawożeniem, o tyle istnieje kilka innych sposobów na zimowe dbanie o niego. Podstawową kwestią jest powstrzymanie się chodzenia po trawie. Należy wybierać raczej już wydeptane lub kamienne ścieżki. Powodem tego jest biologia, a mianowicie to, że trawa składa się w 80% z wody. Podczas mroźnej pogody woda zamarza, powodując zwiększoną łamliwość źdźbeł.

Bardzo ważne jest także systematyczne usuwanie liści opadających z drzew. Długie ich zaleganie na ziemi powoduje gromadzenie się większej ilości wody, co bez dostępu do powietrza powoduje procesy gnilne.

Kwestia odśnieżania jest raczej kontrowersyjna wśród ogrodników. Z jednej strony niewielki płaszcz śnieżny chroni trawnik przed mrozem i zimnym wiatrem, a podczas odwilży, zapewnia trawie odpowiednie nawodnienie. Z drugiej, odizolowuje źdźbła od dostępu do powietrza, co oczywiście zagraża ich funkcjonowaniu.

Konserwacja urządzeń

Nie mając wielu czynności do wykonania w ogrodzie, warto zainteresować się sprzętem ogrodniczym, które w czasie wegetacyjnym pomoże nam łatwiej pracować o osiągnąć zadowalające efekty.

Zima to czas zimna i wilgoci, które szczególnie źle wpływają na metalowe elementy urządzeń. Po miesiącach używania rozpocznijmy od dokładnego oczyszczenia go i wysuszenia, szczególnie właśnie metalowych części. Sprężyny, zatrzaski i inne elementy ruchome warto nasmarować olejem w celu konserwacji przed rdzą. Należy także zatroszczyć się o kosiarki — naostrzyć ich ostrza oraz również nasmarować olejem części ruchome.

Pamiętanie o ogrodzie w czasie zimy jest na pewno ciężkim zadaniem. Nie widząc zbytnich efektów naszej pracy, czasami trudno jest się zmotywować do działania. Jednak warto pamiętać, że rośliny odwdzięczą się nam z nastaniem wiosny i wtedy z pełnym wdziękiem zaprezentują rezultaty naszej pracy.

About the author: Administrator