Dlaczego aranżacja zieleni przed biurem jest tak ważna?

Dlaczego aranżacja zieleni przed biurem jest tak ważna?

Zieleń jest niezwykle ważna. Pochłania ona nadmiar dwutlenku węgla i produkuje tlen. Stanowi także barierę akustyczną. Zapewnia miejsce do życia wielu gatunkom zwierząt. Latem daje nam schronienie przed słońcem i obniża temperaturę otoczenia. Zapewnia przyjemną przestrzeń do odpoczynku i wytchnienia w ciągu dnia. Praca w biurze jest dużym obciążeniem dla organizmu, ponieważ nie zawsze ma się dostęp do świeżego powietrza, często jest ono zastępowane klimatyzacją, od patrzenia w ekran komputera męczą się oczy, a głowa jest przeciążona stresem i dużą ilością zadań do wykonania. Dlatego ważne jest, aby przy biurowcu było miejsce, w którym można się zrelaksować i nie myśleć przez chwile o obowiązkach.

zieleń pod biurem

Zieleń kieszonkowa

W centrach miast nie zawsze jest dużo miejsca przy biurowcu, dlatego też coraz bardziej popularne jest aranżowanie nawet małej przestrzeni zielenią. Nie musi być to zawsze park z dużą ilością drzew, może być to niewielki skwer z donicami z roślinami zielonymi czy kwiatami. Donice są bardzo dobrym pomysłem, ponieważ mogą być postawione na betonowym podłożu, co daje możliwość posadzenia roślin w miejscach, gdzie normalnie nie byłoby takiej możliwości. Najlepszymi roślinami na taki skwer będą byliny, czyli rośliny dobrze tolerujące działanie słońca i nie potrzebują bardzo dużej ilości wody. Należy również pamiętać, aby nie sadzić drzew i krzewów mocno uczulających, np takich jak leszczyna, brzoza czy lipa, ponieważ wtedy zamiast relaksu można dostać ataku alergii. Ważne, aby były tam wygodne miejsce do siedzenia, aby można było spokojnie obcować z naturą. Dobrym pomysłem są leżanki, aby pracownicy mogli się na nich wyciągnąć i odpocząć obciążonym od siedzenia na krzesłach plecom.

zieleń pod biurem 2

Zielone ściany – rozwiązanie idealne

Bardzo ciekawym rozwiązaniem w gęstej zabudowie mogą być zielone ściany, które są rozwiązaniem idealnym na brak zielonych przestrzeni. Wybranie opcji zielonej ściany, albo inaczej nazywaną, ogrodem wertykalnym jest bardzo dobrą opcją dla biurowców w centrum miasta, gdzie nie ma wolnego miejsca na plac z roślinami. Zielone ściany mogą też zastąpić klasyczne ogrodzenia, które zwykle są drewniane lub metalowe. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego rodzaju roślin, który jest odporny na działanie słońca i wiatru, można stworzyć niezwykle kompozycję, które również spełnią swoje zadanie doskonale. Można naprzeciwko takiej ściany ustawić siedzenia, na których można na chwile przysiąść i cieszyć się zapachem roślinności i oderwać myśli od dnia codziennego.

About the author: Administrator