Gatunki traw – znajdź najlepszą do swojego ogrodu

Wybór idealnej trawy do naszego ogrodu wbrew pozorom nie jest takim łatwym zadaniem. Gatunków traw jest wiele, czym kierować się przy wyborze? To jaki rodzaj powinniśmy wybrać jest zależne od przeznaczenia rośliny ponieważ trawa może być zarówno niska jak i wysok. Warto mieć na uwadze, że ta druga nie sprawdzi się w roli trawnika. Sklepy ogrodnicze oferują szeroką gamą mieszanek nasion do trawników. Przy wyborze zwracajmy uwagę na gatunki traw bowiem różnią się one tempem wzrostu, zagęszczeniem liści oraz odcieniem.

Najpopularniejsze gatunki traw

Najpopularniejsze gatunki traw to kostrzewa czerwona, owcza oraz mietlica. Kostrzewa czerwona jest trawą szybko rosnącą, jest ona odporna na mechaniczne czynniki oraz złe warunki pogodowe. To co ją charakteryzuje to cienkie źdźbła posiadające mocno zagęszczone kępy. Kostrzewa owcza natomiast rośnie stosunkowo wolno i charakteryzuje się szeroko rozbudowanym systemem korzeniowym. 

Kostrzewa ta odporna jest na suszę oraz mróz, ale sprawdzi się również na mocno nasłonecznionych terenach o podłożu kwasowym. Kolejnym popularnym rodzajem trawy jest mietlica pospolita, wyróżnia się ona liśćmi cienkimi oraz wąskimi i małymi wymaganiami uprawowymi oraz dużą ekspansywność. Może być ona noszona na poziomie niskim, dlatego często znajduje swoje zastosowanie wśród trawników użytkowych.

jaki rodzaj trawy do ogrodu

Trawy łąkowe

Jeśli zależy nam by nasz ogród prezentował się w wyjątkowy sposób, dodatkowo nie chcemy poświęcać mu tyle uwagi co w przypadku trawnika, to możemy wybrać trawy łąkowe. Są to dokładnie te trawy, które rosną na łąkach i nie wymagają one dużego wysiłku uprawowego. Najpopularniejsze trawy łąkowe to wiechlina łąkowa, kostrzewa łąkowa oraz wełnianka wąskolistna.

Wiechlina łąkowa jest trawą, która osiąga 70 cm wysokości. Jej liście są koloru ciemnozielonego o blaszkowym kroju, a okres jej kwitnienia przypada od maja do sierpnia. Kostrzewa łąkowa natomiast w swojej wysokości osiąga nawet 1.2 metra. Jej cechą charakterystyczną są luźne wiechy, występujące w maju i czerwcu. Ostatni z wymienionych gatunków, wełnianka wąskolistna osiąga maksymalnie 40 cm wysokości. Posiada ona kłosowate kwiaty przypominające w wyglądzie małe pompony.

jaki rodzaj trawy do ogrodu (2)

Mieszanki traw

Przy wyborze traw ozdobnych, w sklepach ogrodniczych najczęściej proponowane są mieszanki traw łąkowych, lub takich które rosną na torfowiskach. Ich wybór zapewni nam wyjątkowe zabarwienie trawnika oraz brak konieczności dużej ingerencji w uprawy. Przy wyborze idealnych nasion kierujmy się tym jaki gatunek będzie odpowiedni dla naszej gleby, warunków pogodowych oraz ilości czasu, którą możemy poświęcić na uprawę.

About the author: Administrator