Jak dbać o ogród jesienią?

Jesień to czas w którym należy zadbać o zabezpieczenie ogrodu przed zimą, aby na wiosnę ponownie móc cieszyć się jego urokiem i obfitością. Jeśli chcemy utrzymać naszą działkę w jak najlepszym stanie i zagwarantować sobie jej piękno i urodzajność na kolejny sezon, musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu jej na zbliżające się przymrozki.

Odpowiednie przygotowanie do zimy

Przygotowania do zimy należy rozpocząć od dokładnego sprawdzenia stanu w jakim znajduje się nasz ogród. W pierwszej kolejności powinniśmy zająć się drzewami. Konieczne jest pozbycie się wszystkich spróchniałych gałęzi. Kolejnym krokiem, który musimy podjąć i którego skutki będą najbardziej widoczne w nadchodzącym sezonie jest zadbanie o trawnik. Należy dokładnie uprzątnąć go z opadniętych liści i skosić. Odpowiednia pielęgnacja i zabezpieczenie trawnika jest bardzo ważna. Jeśli ją zaniedbany, przygniecione pod warstwą śniegu gałęzie i liście staną się doskonałym środowiskiem do rozwoju mikroorganizmów, które odpowiadają za proces gnicia i przez które nasza murawa nie będzie już zdatna do użycia.

W okresie jesiennym warto również zadbać o odpowiednie nawożenie. Na rynku są dostępne specjalne nawozy jesienne z wysoką zawartością potasu i fosforu, dzięki którym rośliny stają się bardziej odporne na mróz i lepiej przyswajają składniki odżywcze.

Przycinanie krzewów ozdobnych i owocowych to kolejna czynność, którą powinniśmy wpisać w swój kalendarz we wrześniu. Dzięki temu zabiegowi nasze ozdobne rośliny w kolejnym sezonie będą rosły gęściej, a krzewy owocowe obdarują nas znacznie obficiej.

przygotowanie ogrodu

Nowe uprawy

Jeśli na naszej działce rosły rośliny jednoroczne, właśnie nadszedł moment, aby się ich pozbyć. Należy dokładnie je usunąć, a pozostałe po nich puste rabaty dokładnie przekopać.
Jesień to czas na posadzenie nowych roślin cebulowych, które zakwitną wiosną. Bulwy tulipanów, hiacyntów, narcyzów czy krokusów muszą przezimować w ziemi, aby na wiosnę móc wydać piękne kwiaty.Jeśli planowaliśmy zasianie nowej trawy, wrzesień i październik są na to idealnymi miesiącami, ponieważ temperatury nie są wtedy jeszcze na tyle niskie, aby uniemożliwić jej wzrost.

Kolejnymi roślinami, które można posadzić we wczesnym sezonie jesienno zimowym są wszelkiego rodzaju drzewa i krzewy owocowe. Będą miały one wystarczająco dużo czasu, aby się dobrze przyjąć i na wiosnę wydać pierwsze owoce.

Perspektywa na sukces

Jak widać nawet po pracowitym okresie wiosenno letnim ogrodnicy nie zwalniają tempa. Aby móc cieszyć się zadbanym trawnikiem, kwiatami, czy też pysznymi owocami trzeba włożyć w to dużo pracy i wysiłku. Jednak, czy perspektywa wypoczynku w letni dzień w pięknym zielonym ogrodzie pachnącym owocami nie jest tego warta?

About the author: Administrator