Jak ochronić ogród przed szkodnikami?

Ogród to dla każdego domostwa wizytówka, której wygląd w dużej mierze jest uzależniony od prawidłowej pielęgnacji roślin, a także odpowiedniej ochrony przed szkodnikami. Przygotowaliśmy kilka porad, które wyjaśniają, w jaki sposób poradzić sobie z niechcianymi szkodnikami oraz są niezbędnymi wskazówkami dla przyszłych posiadaczy ogrodu.

Mszyce – problem wielu ogrodów

Bardzo ważne w procesie pielęgnacji całego ogrodu jest częste doglądanie roślin i sprawdzanie czy nie występują na nich szkodniki. Jeśli występuje ich bardzo mało powinniśmy natychmiast reagować w trosce o nasze rośliny.

Z kilku mszyc, w szybkim tempie liczba wzrośnie do kilkudziesięciu, a później zaatakuje również inne drzewa i kwiaty. W walce z mszycami pomoże nam oprysk z pokrzywy wykonany z wyciągu, wywaru i gnojówki. Preparat z pokrzyw ma na szkodniki zbawienne działanie. Pokrzywa jest chętnie dawana zwłaszcza pod pomidory, które są często atakowane.

sposoby na szkodniki w ogrodzie (1)


Opryski – najskuteczniejsza metoda na szkodniki

Doświadczeni ogrodnicy na niechciane szkodniki mają swoje skuteczne sposoby. Jednym z nich jest aplikowane na drzewa, kwiaty i krzewy oprysków. Jest to chemiczna ochrona, która musi być stosowana na drzewka owocowe w odpowiednim terminie, ponieważ może zagrozić pszczołom i pożytecznym owadom. Wiosenne opryski przeprowadzane są na drzewach w marcu i kwietniu.

Iglaki w walce z grzybem

Grzyby w okresie deszczowym bardzo chętnie atakują drzewa iglaste, zwłaszcza sosnę. Aby pozbyć się tych szkodników zalecamy użycie specjalnego preparatu ochronnego, najlepiej trzy razy w ciągu roku, na wiosnę, latem i jesienią, by pozbyć się niechcianych owadów.

sposoby na szkodniki w ogrodzie (1)

Piękna i kapryśna Magnolia

Najbardziej problematyczna spośród drzew jest magnolia. By wyglądała pięknie wymaga dużo poświęcenia przy jej pielęgnacji. Dodatkowo, magnolia jest często atakowana przez szarą pleśń, czerwce i wciornastki. Jeśli na naszych kwiatach pojawiają się brązowe plamki wraz z szarym nalotem może to oznaczać, iż właśnie te rodzaje szkodników zaatakowały roślinę, wtedy najlepszym sposobem na pozbycie się ich i zabezpieczenie rośliny jest zastosowanie fungicydów. 

Jest to oprysk interwencyjny stosowany bezpośrednio na grzyba. Oprócz tego, wszystkie zakażone części należy spalić, aby nie przedostał się na inne rośliny. Na czerwce i wciornastki jedynym ratunkiem jest zastosowanie odpowiedniego zoocydu.

Podsumowanie

Sposobów na walkę ze szkodnikami jest wiele – możemy je podzielić na naturalne i sztuczne. Niezależnie od tego którą metodę wybierzemy, ochronimy nasze rośliny przez zniszczeniem.

About the author: Administrator