Jak odświeżyć ogród na sezon 2020?

Jeśli jeszcze nie zaczęliście tegorocznych porządków w swoim ogrodzie to zdecydowanie czas to zmienić. W końcu piękna działka to w dużej mierze i nasza zasługa. Musimy zatem trochę pomóc Matce Naturze w odbudowie i zebraniu sił. Wtedy ona odwdzięczy nam się miejscem, w którym z przyjemnością będziemy spędzać letnie dni oraz wieczory wraz z rodziną i przyjaciółmi.

Co mam zrobić jako pierwsze?

Przede wszystkim ułóż plan, niech Twoje działania nie będą chaotyczne, a przemyślane. Musimy zacząć najpierw od sprawdzenia naszych roślin, a dokładnie ich stanu. Potem czas na wielkie sprzątanie, by na sam koniec być może podjąć już próbę zasadzenia nowych kwiatów lub zadbania o te stare.

Oczyszczanie roślin

Na początek udaj się po niezbędne narzędzia ogrodowe, które pomogą Ci oczyścić rośliny. Należy także przejrzeć teren. Uporządkuj to, co niepotrzebne. Naszym obowiązkiem jest pozbycie się okrycia oraz osłony drzew, krzewów i innych roślin. Pamiętaj również o pielęgnacji trawnika – musimy zająć się jego dokładnym grabieniem. 

Następnym krokiem jest likwidacja starych, wysuszonych gałęzi drzew i krzewów. Często możemy także na nich znaleźć zniszczone liście lub gniazda, a właściwie ich pozostałości. Dobrze jest również zająć się roślinami, mającymi wiele lat. One również potrzebują naszej opieki w postaci przycięcia i rozsadzenia

porządki w ogrodzie 2

Ziemia i trawnik – wskazówki

Ziemię należy porządnie odżywić i zadbać o jej stan. Kompost, piasek czy po prostu zwykła mieszanka obornika sprawdzą się tu świetnie. Oczywiście mówimy konkretnie o terenach, na których nie zasadziliśmy żadnych roślin. Jak wiemy, trawa po zimie jest zazwyczaj zeschnięta i osłabiona. Zatem przechodzimy do jej skoszenia, by mogła rosnąć zdrowo i bujnie. Nie zapominajmy o tej czynności szczególnie latem. Wtedy należy to robić, co około 7 dni. 

Dzięki temu zdecydowanie nabierze odpowiednich sił witalnych. Zachęcamy również do nawozu naturalnego, który przeznaczony jest specjalnie do trawników. Zabieg ten należy jednak powtarzać co najmniej 2 razy podczas sezonu.

Lato i susza w ogrodzie – jak sobie poradzić?

Czas upałów to niezaprzeczalny wróg naszych ogrodów. Jednak my prezentujemy parę sposobów na jego opanowanie. Przede wszystkim podlewanie. Wbrew pozorom nie może być ono za częste, ale powinno być obfite. Może wydawać się to dziwne, bo skoro mamy okres suszy, to oczywistym zdaje się zajmowanie roślinami codziennie. Nic bardziej mylnego. Twoje krzewy i kwiaty, przyzwyczajając się do ciągłego nawadniania nie nabiorą odporności w czasie upałów.

Najlepiej jest zatem ustalić sobie konkretny dzień i porę do wykonywania tej czynności – przykładowo raz w tygodniu o poranku. Pamiętajmy również o regularnej likwidacji chwastów. Tyczy się to szczególnie trawnika i grządek. Dzięki temu nieproszonym gościom zabraknie możliwości pobrania wody, która przeznaczona była dla naszych kwiatów. Dobrze jest także poświęcić chwilę uwagi ściółkowaniu, które sprawi, że woda nie będzie parować z gleby w tak dużym stopniu, a ogród pożegna się na dłuższy czas z chwastami.

Te rośliny uwielbiają upały

W przyrodzie możemy natknąć się na rośliny, które są niezwykle odporne na suszę. W związku z czym warto jest urozmaicić ogród o konkretne gatunki. Lilak pospolity o pięknym różowoliliowym kolorze zachwyci Was swoim zapachem. Natomiast brzoza lub sosna zapewni równocześnie odrobinę cienia w słoneczny dzień. Warto też wspomnieć o niewiarygodnie urokliwych lawendach oraz różach pomarszczonych, które będą stanowić niezaprzeczalnie cieszący oko akcent.

Pamiętajmy także o wszelkich dekoracjach, które sprawią, że ogród stanie się jeszcze bardziej barwny. Natomiast jeśli pogoda będzie sprzyjać, to zdecydowanie zalecamy również wyjęcie leżaków z poprzedniego roku oraz stołu i krzesełek na rodzinnego grilla. I w wypadku właśnie takiej sytuacji serdecznie zachęcamy do skorzystania z naszych usług w kwestii odnowy i renowacji Państwa ogrodu.

porządki w ogrodzie

Aranżacja i wyposażenie ogrodu skandynawskiego

Wszelkie konstrukcje ogrodowe najlepiej jeśli wykonane są z kamienia, bądź drewna. Meble ogrodowe powinny być jasne. Mają sprawiać wrażenie funkcjonalnych, a ich kolor łagodzić będzie surowość otaczającej przyrody. Porządek, pastelowe kolory dodatków sprawiają, że ogród jest bardzo elegancki. Dobierając wyposażenie – lepiej zapomnieć o zdobieniach, zaburzają one naturalny wygląd i psują efekt. Taras z jasnych desek lub kamienia.

 Proste, czasem nawet toporne krzesła i biały parasol nad stołem to jeden z pomysłów na aranżację miejsca wypoczynku w ogrodzie. Istotne jest też oświetlenie. Warto postawić na jasne i ciepłe światło lamp. Wówczas będzie ono imitowało naturalne promienie słoneczne i podkreśli walory ogrodu w stylu skandynawskim.

Dlaczego warto?

Ogród skandynawski to świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają za dużo czasu na jego pielęgnację. On w większości troszczy się sam o siebie. Tak charakterystyczne mchy, samosiejki i pewien rodzaj dzikości stwarza się bez naszej ingerencji. Wystarczy jedynie dobrze zaplanować to, jakie rośliny i w jakiej ilości chcemy w nim umieścić, dobrać kilka niezbędnych dodatków dla ugruntowania stylu i gotowe! Możemy cieszyć się harmonijnym i eleganckim ogrodem. Ważne, żeby trzymać się zasady minimalizmu i surowości, a skandynawski styl na pewno nas zachwyci.

About the author: Administrator