Jak prawidłowo dbać o drzewa?

Przycinanie drzew owocowych

Chcąc uzyskać obfite owocowanie, nie należy zapominać o regularnym cięciu drzew. Główny cel tego zabiegu stanowi unormowanie wzrostu oraz pobudzenie rośliny do lepszego plonowania. Przycinanie pełni także funkcję fitosanitarną – z drzewa usuwa się połamane i chore gałęzie, by nie stały się źródłem infekcji. Oprócz tego, cięcie reguluje kształt i zagęszczenie korony, przez co promienie słoneczne oraz tlen łatwiej do niej docierają. Wpływa to pozytywnie na jakość i ilość wyrastających owoców. Przycinanie należy jednak wykonać umiejętnie.

Usunięcie zbyt dużej części rośliny naraża ją na atak grzybów i bakterii oraz znacznie osłabia. Zasadniczo przyjmuje się, że jednorazowo powinno się przyciąć maksymalnie 20% masy całego drzewa. Stare gałęzie można usuwać przez cały rok, natomiast termin regulacji korony różni się, w zależności od rodzaju posiadanego drzewa. Grusze, jabłonie i śliwy przycinamy pod koniec lutego, natomiast wiśnie i czereśnie dopiero po owocowaniu, gdyż wtedy drzewo jest mniej narażone na choroby bakteryjne.

dbanie o drzewa

Stosowanie nawozów

Dostarczenie drzewu odpowiednich składników pokarmowych jest niezbędnym warunkiem, by osiągnąć prawidłowy wzrost rośliny. Zapotrzebowanie na związki odżywcze wzrasta szczególnie w okresie kwitnienia, dlatego wtedy należy zastosować pierwsze nawozy. Najbardziej potrzebują tego młode drzewka, które nie mają jeszcze prawidłowo rozwiniętego systemu korzeniowego. Najlepiej wybierać nawozy organiczne, takie jak kompost lub specjalne nawozy wieloskładnikowe, wzbogacone w potas i fosfor.

Podlewanie drzewek owocowych

Kluczowy zabieg pielęgnacyjny stanowi oczywiście również odpowiednie podlewanie. Należy pamiętać o nawadnianiu roślin w czasie suszy i upałów, szczególnie na przełomie maja i czerwca, gdyż drzewka są wtedy najbardziej podatne na uschnięcie. Nie można jednak podlewać ich zbyt obficie, ponieważ niekorzystnie reagują na nadmiar wody.
jak prawidłowo dbać o drzewa

Jak zabezpieczyć drzewka przed zimą?

W przypadku nadejścia niskich temperatur należy odpowiednio przygotować drzewka, by nie narazić je na przemarznięcie. Ważne jest wybranie odpowiedniego terminu, podyktowanego pilną obserwacją warunków atmosferycznych – jeśli przykryjemy rośliny zbyt wcześnie, może skutkować to gniciem gałązek i pojawieniem się szkodników. Do zabezpieczania korony najczęściej stosuje się agrowłókninę lub jutę. Materiał należy umieścić dość luźno, by umożliwić swobodny ruch powietrza. Pnie drzewek owocowych natomiast pokrywa się wapniem, by ochronić je przed nagłymi skokami temperatury, które mogą doprowadzić do pęknięć i uszkodzeń kory.

About the author: Administrator