Jak przygotować ogród na wiosnę?

Prace w ogrodzie często mogą przyprawić o zawrót głowy. Czasami nie wiemy, od czego zacząć, a niekiedy możemy o czymś zapomnieć. Zatem – jak przygotować ogród na wiosnę?

Od czego zacząć?

Zaczynamy od sprzątania ogrodu – zbieranie śmieci, mycie i konserwacja mebli ogrodowych oraz zmywanie tarasu. Po tym etapie możemy usunąć zabezpieczenia z roślin i rozgarnąć kopce z ziemi wokół róż. Kolejnym etapem jest przekopanie ziemi przeznaczonej pod siew albo wyrównanie tej, którą przekopaliśmy na jesieni. Ważne jest to, że przed wysiewem lub posadzeniem roślin gleba powinna osiadać co najmniej tydzień. Drzewa i krzewy sadzimy, zanim nabrzmieją pąki. Po posadzeniu dobrze jest przyciąć ich korony – to pomaga w lepszym przyjęciu się roślin. Istotne jest także uformowanie misy w ziemi dookoła pnia, co umożliwi zatrzymanie wilgoci w glebie.

ogród sadzonki małe

Sadzenie roślin na wiosnę

Następnym etapem jest wysianie tych roślin, które są odporne na niskie temperatury. Te, które słabo znoszą obniżenie temperatury, można przykryć folią – opłaca się to zwłaszcza przy uprawie truskawek. Wrażliwe rośliny można też wysiać do doniczek, ustawić na parapety i zaczekać, aż temperatura będzie odpowiednia na ponownie wyniesienie ich do ogrodu. W kwietniu sadzimy rośliny cebulowe. Należy przy tym pamiętać, że głębokość wsadzenia cebuli do ziemi powinna być trzy razy większa niż jej średnica. W tym czasie sadzi się także pomidory.

Wspomaganie roślin nawozem

Na wiosnę należy także wspomóc rośliny odpowiednim nawozem. Może to być nawóz mineralny w postaci płynu, granulatu, pałeczek lub proszku. Praktycznym pomysłem jest wykorzystanie granulatu o przedłużonym działaniu. Tym sposobem możemy zapewnić roślinie odpowiednie warunki do wzrostu przez cały okres wegetacji. Trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić z ilością nawozu. Zbyt duża jego dawka może bowiem doprowadzić do zniszczenia roślin

ogród cebulki

Chemia w ogrodzie

Istotnym elementem przygotowania ogrodu do wiosny jest także przeprowadzenie oprysków chroniących rośliny przed szkodnikami. Należy pamiętać, aby preparatów ochrony roślin używać zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu, Oprysk przeprowadzamy podczas suchej i słonecznej pogody, a wcześniej zabezpieczamy się specjalnym ubraniem. Jednak chemię stosujemy jedynie do ochrony roślin przed szkodnikami i chorobami, z którymi nie możemy poradzić sobie innymi metodami np. mszycami, kwieciakami, owocówkami czy chorobami grzybiczymi. Chwastów czy larw chrząszczy możemy pozbyć się ręcznie.

About the author: Administrator