Jak skutecznie dbać o krzewy?

Chwasty zmorą wszystkich ogrodników

W każdym ogrodzie wraz ze wzrostem roślin i upływem czasu pojawiają się chwasty. Aby tego uniknąć musimy pielęgnować naszerośliny i nieustannie ich doglądać. Pomogą nam w tym różne środki bezpieczne dla roślin, a szkodliwe za chwastów. 

Najlepszym w walce ze szkodnikami jest koncentrat sporządzony z emulsji wodnej na bazie kwasu pelargonowego. Preparaty dostępne są w każdym sklepie ogrodniczym czy budowlanym, który posiada asortyment z zakresu ogrodów. Produkty tego typu dostępne są w różnych pojemnościach, a ich działanie opiera się na zniszczeniu zielonych nadziemnych części chwastów, co w następstwie powoduje deformację, hamuje ich wzrost i prowadzi do obumarcia. Przy odpowiedniej aplikacji, działanie środka widać już po jednym dniu od zażycia pierwszej dawki.

jak skutecznie dbac o krzewy (1)

Co z krzewami i drzewami?

Pielęgnacja krzewów i drzew również jest bardzo ważna, jeśli chcemy by nasz ogród prezentował się olśniewająco. W pielęgnacji krzewów bardzo istotną rolę odgrywa bielenie pniów. Używa się ich w celu zabezpieczenia pni i grubych konarów przed nadmierną dawką promieni słonecznych. W przypadku kiedy nie zdecydujemy się na bielenie pniów dochodzi do ich rozsadzenia, ponieważ w dzień występują wyższe temperatury, natomiast nocą dochodzi do ochłodzenia.

Takiego konfliktu temperatur drzewa i krzewy nie są w stanie wytrzymać. Bielenie krzewów wykonuje się w drugiej połowie grudnia, najpóźniej w styczniu. Do jego przeprowadzenia używa się mleka wapiennego lub gotowych mieszanek do rozcieńczenia z wodą. Roztwór rozprowadzamy pędzlem po wierzchu pnia. Jest to prosta czynność – podobna do  zwykłego malowania ogrodzenia farbą.

jak skutecznie dbac o krzewy (1)

Nie zapomnij o podcinaniu roślin!

Krzewy do wzrostu potrzebują cyklicznego podcinania. Taki zabieg odbudowywuje i pomaga w prawidłowym rozwoju krzewów. Zachowuje równowagę pomiędzy tymi dwoma zależnościami, a dodatkowo formuje kształt drzewek. Cięcie pomaga także w zabiegu fitosanitarnym, polegającym na umożliwieniu swobodnego przepływu powietrza oraz przenikania promieni słonecznych w koronę drzew. W trakcie obcinania należy usunąć chore części krzewów, aby nie przeniosły się w inne miejsca.

Dzięki opisanym wyżej zabiegom i regularności w ich wykonywaniu, Twój ogród będzie zawsze zaskakiwał nienagannym wyglądem i przyjemną zielenią.

Jeśli potrzebujesz pomocy z pielęgnacją Twojego ogrodu, skontaktuj się z nami! Działamy na terenie Krakowa i okolic.

About the author: Administrator