Jak utrzymać ładny trawnik przez cały rok ?

Jak utrzymać ładny trawnik przez cały rok?

Pielęgnacja trawnika nie musi być trudnym zajęciem, jeśli ma się odpowiedni sprzęt oraz pamięta się o regularności i kolejności wykonywania pewnych czynności. O trawnik należy bowiem dbać cały rok, aby wiosną i latem można było się cieszyć jego piękną zielenią.

Jak utrzymać ładny trawnik przez cały rok?

Pielęgnacja trawnika po zimie

Pielęgnacja trawnika po zimie jest najistotniejsza w całym procesie dbania o ogród, ponieważ niskie temperatury mogły wyrządzić liczne uszkodzenia w jego strukturze. Niestety, często trawa odrywa się od podłoża, a w skutek tego usycha, co spowodowane jest niskimi temperaturami i zamarzaniem wody w glebie. Zaobserwować można również tak zwaną pleśń śniegową, która powoduje nieestetyczne plamy na trawniku. Jednak na wszystkie te problemy pomoże kilkuetapowy plan pielęgnacji trawnika po zimie.

trawnik w ogrodzie

Jakie są etapy pielęgnacji trawnika po zimie?

  1. Zaczyna się od grabienia trawnika – najlepiej zrobić to już w marcu, przed okresem wegetacji, jeżeli pozwalają na to warunki pogodowe i nie ma śniegu. Najlepiej sprawdzają się do tego grabie wachlarzowe. Trzeba tę czynność wykonywać bardzo dokładnie, aby zebrać wszystkie obumarłe rośliny i suchą trawę.
  2. Wałowanie trawnika po zimie – zimą dochodzi często do oderwania się darni od podłoża, w wyniku czego na trawniku pojawiają się nierówności, które trzeba wyrównać za pomocą specjalnego wałka. Wykonuje się to po, aby trawnik nie miał żadnych wybrzuszeń.
  3. Wertykulacja trawnika – jest to pionowe nacinanie trawnika, którego celem jest odmłodzenie. Ten zabieg pozwala na usunięcie nagromadzonej powłoki filcu, czyli suchej trawy i obumarłych roślin, a także zalegającego mchu. Dzięki wertykulacji, trawnik się zregeneruje, będzie odświeżony po ciężkich, zimowych miesiącach i odzyska swoją intensywną barwę.
  4. Nawożenie trawnika po zimie – najważniejszy składnik, który z początkiem wiosny należy dostarczyć trawie to azot. Należy uważnie czytać opis producenta na opakowaniu nawozu, aby mieć pewność, że dostarczymy trawnikowi odpowiednią ilość tego składnia. Wspomaga on regenerację trawy po zimie, co pozwoli jej szybciej rosnąć i odzyskać swój piękny wygląd.
  5. Pierwsze koszenie trawy po zimie – pierwsze koszenie należy wykonać wtedy, gdy źdźbła osiągną wysokość około 6 cm. Nie ma na to stałego terminu, ponieważ wszystko zależy od pogody. Zwykle pierwsze koszenie odbywa się na przełomie marca i kwietnia.
  6. Podlewanie – należy pamiętać o regularnym podlewaniu naszego trawnika, zwłaszcza, gdy zrobiliśmy dosiewy, czyli zasialiśmy nową trawę w miejscach, gdzie jej brakowało. Regularne nawadnianie zapewni trawnikowi piękny wygląd.
Jak widać, utrzymanie trawnika w dobrym stanie nie jest bardzo skomplikowanym zadaniem, należy tylko przestrzegać kilku zasad i pamiętać o kolejności ich wykonywania. Dzięki temu będziemy mogli się cieszyć pięknym trawnikiem przez wiele miesięcy.

About the author: Administrator