Jak walczyć ze szkodnikami?

Jak walczyć ze szkodnikami?

Owady oraz inne szkodniki mogą poważnie zniszczyć rośliny oraz zagrażać ich kondycji. Jeśli roślina więdnie, słabnie lub żółknie to znak, że należy podjąć odpowiednie czynności w celu eliminacji stworzeń. Podkopane korzenie, nadgryzione liście mogą być spowodowane przez ślimaki, owady czy drobne gryzonie. Jeśli spotykamy się z pojedynczymi okazami to nie musimy martwić się zbytnio oraz ich niszczyć, jednak jeśli występują one w nadmiarze to ważna jest szybka reakcja i ich wyniszczenie, jednak jak tego dokonać jeśli unikamy chemicznych środków i staramy się o to by naszej rośliny były w pełni naturalne?

szkodniki roślin jak walczyć (2)

Sadzenie roślin odstraszających szkodniki

Pierwszą myślą, która przychodzi nam na myśl gdy dostrzegamy pierwsze objawy istnienia szkodników w naszej uprawie, jest użycie chemicznych środków do oprysku. Nie jest to jednak niezbędne, ponieważ istnieją naturalne sposoby, które pomogą nam uporać się z owadami. Jednym z tych sposobów jest sadzenie roślin, które je odstraszają, mogą być to zioła, warzywa czy też rośliny ozdobne jak np. lawenda. 

Te wydzielają silne zapachy, które są dla szkodników bardzo nieprzyjemne oraz utrudniają im odnalezienie rośliny żywicielskiej. Warto sadzić na przemian rośliny odstraszające takie jak cebula czy marchew. Również sadzenie czosnku pozwoli nam się pozbyć niechcianych owadów czy gryzoni ponieważ jego woń drażni większość z nich.

Opryski na bazie ziół i chwastów

Opryskiwanie roślin kojarzy nam się głównie z użyciem środków chemicznych, jednak jest to możliwe również za pomocą naturalnych składników takich jak chwasty oraz zioła. Wykonywać możemy wywary, gnojówki czy wyciągi. Dwa ostatnie należy od razu wykorzystać, natomiast wyciągi możemy przechowywać, jednak niezbyt długo. 

Najlepiej sprawdzą się wywary z czosnku, cebuli oraz mniszku lekarskiego, które skutecznie uwolnią nas od szkodliwego działania mszycy czy przędziorek. Stosując je, pamiętajmy o prewencyjnym ich stosowaniu, nie tylko w momencie wystąpienia owadów.

szkodniki roślin jak walczyć

Opryski na bazie ziół i chwastów

Opryskiwanie roślin kojarzy nam się głównie z użyciem środków chemicznych, jednak jest to możliwe również za pomocą naturalnych składników takich jak chwasty oraz zioła. Wykonywać możemy wywary, gnojówki czy wyciągi. 

Dwa ostatnie należy od razu wykorzystać, natomiast wyciągi możemy przechowywać, jednak niezbyt długo. Najlepiej sprawdzą się wywary z czosnku, cebuli oraz mniszku lekarskiego, które skutecznie uwolnią nas od szkodliwego działania mszycy czy przędziorek. Stosując je, pamiętajmy o prewencyjnym ich stosowaniu, nie tylko w momencie wystąpienia owadów.

About the author: Administrator