Jak wykonać taras kompozytowy?

Jak wykonać taras kompozytowy?

Kiedy temperatura wzrasta, a słońce coraz częściej pojawia się na niebie, zaczynamy myśleć o naszych ogrodach, działkach, balkonach, czy tarasach. Z roku na rok wystroje i dekoracje takich miejsc stają się piękniejsze, a samo posiadanie ogrodu jest bardzo popularne. W Polsce tarasy są coraz częstszym elementem projektów domów, czy samych ogrodów. A jaki rodzaj zyskuje swoją popularność w ostatnich latach? Bez wątpienia jest to taras kompozytowy.
taras kompozytowy

Deska kompozytowa

Na początek warto się przyjrzeć materiałowi, z którego powstaje. To połączenie drobno zmielonej mączki drzewnej z twardym materiałem PCV, z polietylenem lub polipropylenem. Deska kompozytowa z PCV jest droższym wariantem, ale oprócz wyższej ceny ma też najwyższą jakość pośród wszystkich wariantów. Polietylen lub polipropylen to rozwiązania bardziej oszczędne. Deski mają komorową budowę, bez wypełnienia w środku i są lekkie. Dużym jej plusem jest to, że ma szeroką gamę kolorów, w zależności od naszych wymagań możemy wybrać odpowiedni odcień.

Główne zalety tarasu kompozytowego

Oprócz wymienionej wyżej gamy kolorów, taras kompozytowy ma inne, bardzo praktyczne zalety. Deski zawierają małe kanały, które służą odprowadzaniu wody, są przez to łatwe w utrzymaniu i czyszczeniu. Możemy do tego wykorzystać wodę z detergentem i umyć taras mopem, ale wystarczy również użycie myjki ciśnieniowej. Deski te są wyjątkowo wytrzymałe na warunki atmosferyczne czy uszkodzenia mechaniczne. Nie zatrzymują w sobie wilgoci, przez to nie rozwijają się w nich grzyby czy pleśń. Są odporne na promieniowanie UV i niskie temperatury. Sam materiał nie wymaga impregnowania ani konserwacji.

aranżacja balkonu 1

Budowa tarasu kompozytowego

Wykonanie tarasu z desek kompozytowych jest szybkie i bardzo łatwe, przez co wiele osób może stworzyć taras samodzielnie, oszczędzając przy tym pieniądze. Deski są lekkie i nie wymagają solidnej podbudowy. Na bokach znajdują się specjalnie wyżłobione rowki pasujące do siebie, którymi łączymy deski podobnie jak panele podłogowe. Producenci dołączają do desek specjalne klipsy, za pomocą których łączymy deski z ich bazą- podbudową.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Musimy liczyć się z tym, że deski kompozytowe to imitacja drewna, więc jeśli zależy nam na tarasie drewnianym, to efekt wizualny będzie inny. Deski te najlepiej sprawdzają się do prostych projektów, przy bardziej skomplikowanych tarasach ich wykorzystanie może stanowić problem. Dużą uwagę należy poświęcić na jakość produktu, ponieważ zły materiał może oznaczać odbarwianie się i uszkodzenia spowodowane wysoką temperaturą.

About the author: Administrator