Jak zaaranżować ogród na balkonie?

Jak zaaranżować ogród na balkonie?

Wbrew pozorom, sposobów na aranżację stosunkowo małej przestrzeni, jaką jest balkon, znaleźć można obecnie bardzo wiele. Najważniejsze jest jednak to, aby pamiętać o kilku najistotniejszych sprawach tak, aby cieszyć się balkonowym ogródkiem, który będzie nie tylko piękny, lecz także funkcjonalny i bezpieczny. Jak zatem zaaranżować swój zielony azyl i na co najbardziej zwracać uwagę?

ogród na balkonie kraków

Najważniejsze kwestie balkonowego ogrodu

Niezależnie od tego, na jakie rośliny się zdecydujesz i bez względu na to, czy użyjesz skrzynek, donic, koszy czy czegokolwiek innego, sprawdź w dokumentacji dopuszczalne obciążenie balkonu. Dlaczego jest to takie ważne? Powód jest prozaiczny – skrzynki wypełnione ziemią mają swoją wagę. Jeśli nie chcesz zatem podziwiać, jak Twój ogródek zjawiskowo przemieszcza się z czwartego piętra na parter, koniecznie sprawdź wartość obciążenia dopuszczalnego.

Dobierz właściwe rośliny

Inną sprawą jest odpowiedni dobór roślin. Oprócz sprawdzenia, jakie warunki będą miały one do życia na Twoim balkonie, na początek bierz pod uwagę przede wszystkim te rośliny, które mają najmniejsze wymagania. Niekoniecznie muszą to być kaktusy, lecz jeśli Twoje doświadczenie z ogrodem nie jest zbyt duże, będzie Ci po prostu łatwiej.

Warto też wrócić jeszcze na chwilę do wspomnianych już warunków. Niektóre rośliny będą cieszyły się słońcem na balkonie od południowej strony, inne będą preferowały półcień i będzie im dobrze na kierunkach wschodnich lub zachodnich, przy czym warto pamiętać o tym, że balkony od strony wschodniej są także często dużo bardziej zaciszne. Co zaś się tyczy wiatru, to niezależnie od tego, czy pojawia się on stosunkowo często, czy też rzadko, koniecznie zabezpiecz kwiaty przed upadkiem.


jak zaaranżować balkon kraków

Kreatywnie zagospodaruj przestrzeń

Biorąc pod uwagę fakt, iż oprócz roślin na balkonie musi znaleźć się miejsce także na wygodne krzesła i stolik lub choćby na leżankę, nie mogą one zająć całej dostępnej przestrzeni. Dobierając rośliny, staraj się stawiać na ich bioróżnorodność, przy czym warto stawiać na te rośliny, które rosną blisko siebie w naturze, co umożliwi Ci uzyskanie całkiem sympatycznego efektu. 

Staraj się wykorzystywać różne dostępne rozwiązania, np. za pomocą specjalnych drutów lub kratek możesz tworzyć interesujące zielone aranżacje na ścianach. Dobrze w tej roli sprawdzą się rośliny pnące, lecz także i inne, jeśli tylko ciekawie zaplanujesz swój projekt. 

Przepięknie wprost wyglądają kwietniki z palet. Gdy do ich poziomych elementów dorobisz dna, będą prezentować się wręcz zjawiskowo. By nie zajmować podłogi, donice możesz wieszać pod sufitem, zyskując w ten sposób na przestrzeni. Innym, bardzo dobrym pomysłem, jest wykorzystanie luster, dzięki którym doskonale powiększysz powierzchnię balkonu w sposób optyczny. Świetnie skomponuje się tu podłoga z desek.

Wolisz powierzyć swój ogród fachowcom?

Świetnie się składa, gdyż do Twoich usług kłania się firma Ogrody Expert, która dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu i indywidualnemu podejściu do każdego projektu pomoże Ci stworzyć ogród marzeń, jakiego nie zobaczysz nigdzie indziej.

About the author: Administrator