Jak zabezpieczyć rośliny na zimę?

Każdy z nas marzy o pięknym ogrodzie, w którym będzie mógł spędzać słoneczne dni, odpocząć od gwaru miasta, nacieszyć oko pięknie kwitnącymi kwiatami. Niestety pory roku są zmienne, wiosną rośliny kwitną, jesienią zrzucają swoje kolorowe liście, a zima pokrywa je śnieg.


Jak sprawić by w każdym roku cieszyły nas tak samo? Należy przede wszystkim odpowiednio przygotować je na nadchodzące przymrozki i bezśnieżną zimę która obecnie coraz częściej się zdarza. 


Jakie rośliny i jak zabezpieczać? 

Pamiętajmy, że nie wszystkie rośliny występujące na zewnątrz są narażone na niebezpieczeństwa związane z  nadchodzącymi przymrozkami. Zacznijmy od sprawdzenia, które rośliny w naszym ogrodzie wymagają szczególnej opieki w sezonie zimowym. 

Rośliny zimozielone, są to rośliny które nie gubią liści na zimę, dlatego ich odporność jest mniejsza zwłaszcza, jeśli występuje susza. Ich liście także zimą transportują wodę, gdy ziemia jest zamarznięta korzenie nie mogą pobierać wody co prowadzi do ich wysuszenia. Aby tego uniknąć należy przykryć je na przykład siatką cieniującą, a ziemię wokół nich obsypać korą. Róże to kolejny gatunek który wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Ich podłoże obsypujemy korą, a koronę okrywamy słomianymi matami bądź włókniną.  W podobny sposób zabezpieczamy hortensje ogrodowe czy magnolie. 

Nie zapominajmy o roślinach zewnętrznych doniczkowych. Ich zabezpieczenie jest szczególnie ważne, gdyż nawet rośliny które są odporne na mróz, jeśli rosną w pojemnikach ochrona ich jest zawsze konieczna. Korzenie są bardzo wrażliwe na ujemne temperatury, a w donicach chroni je bardzo cienka warstwa ziemi. Mamy kilka możliwości zabezpieczenia. jedną z nich jest zakopanie donicy w w ziemi i przykrycie jej kilkucentymetrową warstwa kory.

Jeżeli nie jest to możliwe możemy wstawić je do większego pojemnika wypełnionego materiałem izolacyjnym. Innym sposobem jest okrycie donicy folią bąbelkową. W momencie pojawienia się minusowych temperatur  należy okryć ich nadziemną część. Bardzo ważne jest żeby nie zapominać o ich podlewaniu zarówno w zimie jak w momencie odwilży. 

jak dbać o rośliny zimą

Materiały do okrywania roślin


Mamy bardzo szeroki wybór materiałów ochronnych dla roślin. Nie zawsze musimy udać się po nie do sklepu. Zabezpieczanie roślin powinno zacząć się zanim  pojawią się przymrozki, tak aby mieć pewność że nasza roślina przetrwa do kolejnej wiosny. Oto kilka materiałów których możemy użyć: 


Liście –  jest to najtańsza forma zabezpieczenia roślin przed zimą, nie jest to najbezpieczniejsza forma, gdyż mogą być źródłem chorób a rośliny zimozielone mogą pod nimi gnić 

Słoma – podobnie jak liście jest to jedna z tańszych zabezpieczeń, jednak jest od nich lepsza ponieważ przepuszcza powietrze.

Stroisz – czyli gałązki drzew iglastych. Można nimi pokryć wszystkie rodzaje roślin  

Siatka cieniująca – służy przede wszystkim do zabezpieczenia roślin przed utratą wilgoci, jest idealna dla roślin zimozielonych

Włóknina –  jej cienka warstwa chroni rośliny przed wiatrem, a gruba przed mrozem 

Kora i trociny – usypuje się nimi korzenie krzew

Styropian – nim chronimy przede wszystkim rośliny doniczkowe


Każdy posiadacz roślin wie, jak dużo przyjemności sprawia nam ich posiadanie. Nasze zmysły korzystają z nich szczególnie wiosną czy latem, ale nie zapominajmy i dbajmy o nie szczególnie w okresie zimowym.

About the author: Administrator