Jaki trawnik wybrać?

Piękny i zadbany trawnik jest najlepszą ozdobą każdego ogrodu. Zielona i gładka powierzchnia trawnika podkreśla urodę sąsiadujących z nim roślin. Każdy z nas chce cieszyć się głęboką zielenią trawy jak najdłużej, dlatego przed założeniem trawnika należy zastanowić się jakie funkcje będzie on pełnić, ponieważ to od tego zależy jego rodzaj.

Trawnik z rolki

Trawnik z rolki posiada swoich zwolenników, jak i przeciwników. Przede wszystkim to jeden z najszybszych sposób zakładania trawnika, który daje natychmiastowy efekt. Wybierając trawę z rolki nie musisz martwić się o suszę, chwasty czy inne szkodliwe warunki atmosferyczne. Trawnik ten, poza równomiernym nawadnianiem, nie wymaga większej pielęgnacji.

Największą zaletą trawnika z rolki jest to, że od razu po rozłożeniu zachwyca swoim wyglądem. Musisz jedynie pamiętać, że przez najbliższe kilka tygodni, po rozłożeniu trawnika, nie powinno się go kosić i deptać, ponieważ trawa musi się ukorzenić. Układanie trawnika z rolki wymaga dużej staranności, aby miejsce łączeń wyglądało estetycznie i spójnie.

Trawnik z rolki idealnie sprawdzi się na niewielkich przestrzeniach lub w sytuacji, gdy potrzebujemy natychmiastowego efektu. Największą wadą trawnika z rolki jest jego cena, która znacznie przewyższa koszty tradycyjnego wysiewu trawy. Innym negatywnym aspektem jest mniejsza możliwość doboru składu trawy, w porównaniu z mieszankami nasion. Warto także zauważyć, że trawnik z rolki należy ułożyć najpóźniej dwie doby po otrzymaniu materiałów, ponieważ przechowywane rolki oraz te świeżo ułożone są wrażliwe na przesuszenie.

trawnik jaki wybrać

Trawnik z siewu

Trawnik z siewu wymaga od nas dużej cierpliwości, ponieważ na pierwsze efekty przyjdzie nam poczekać kilka tygodni. Największą zaletą trawnika z siewu jest nie tylko jego przystępna cena, ale także możliwość wyboru dowolnej mieszanki nasion. Możemy wybierać wśród traw ozdobnych, sportowych, odpornych na suszę i zacienienie.

Trawnik z siewu idealnie sprawdzi się na dużych obszarach. Zasianie trawy nie wymaga od nas większych umiejętności – trawnik z siewu to jeden z najprostszych sposobów zazieleniania wybranego terenu. Siać możemy za pomocą własnych rąk lub siewnika ręcznego. Należy jedynie pamiętać, aby nasiona były siane równomiernie.

Trawnik z siewu można zakładać od kwietnia do listopada, jednak najlepszym okresem jest wrzesień, ponieważ gleba po letnich upałach jest wilgotna i ciepła. Zbyt wczesny lub późny siew może doprowadzić do przemarznięcia siewek. Wiele osób postrzega długość oczekiwania na pierwsze efekty siewu za największy minus takiego rodzaju trawnika. 

trawnik jaki wybrać (1)

Innym aspektem jest fakt, że wschodzącej trawie z siewu zagraża wiele czynników – chwasty, susza, ulewy i inne niekorzystne warunki atmosferyczne. Kolejną rzeczą jest nierównomierny siew, który sprawia, że trawnik nie ma jednolitej gęstości, przez co nie wygląda estetycznie. Warto zauważyć, że nasiona trawy można przechowywać przez dłuższy czas bez obaw o ich jakość. Nasiona są łatwo dostępne, praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym.

Nasza firma zajmuje się profesjonalnym zakładaniem trawników w Krakowie i okolicach. Zapraszamy do kontaktu!

About the author: Administrator