Jesień przez wiele osób uważana jest za najpiękniejszą porę roku, ale również za okres trudny w porządkowaniu ogrodu. Często największą zmorą jest błoto. W porze jesiennej jest spotykane nie tylko w parkach i lasach, ale również w naszych ogrodach. Jest to spowodowane nadmiarem wody podeszczowej, która powoduje liczne kałuże i pojawienie się wspomnianego problemu. Najlepiej jest zabrać się za to kilka miesięcy wcześniej (w okresie wiosennym) i zaplanować ewentualne instalacje, które będą najlepszym sposobem w walce z jesiennym błotem.
Co to jest drenaż?
W czasie, gdy naturalne nachylenie działki nie wystarcza w pozbyciu się nadmiaru wody, warto zastanowić się nad instalacją drenażu. Jest to system odprowadzający wodę z gruntu poprzez sączki ceramiczne lub betonowe. Może on być odwodnieniem stałym lub terminowym. To drugie rozwiązanie stosuje się w przypadku remontów budowlanych.
Przy instalacji drenażu należy zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu, obecność zbiorników wodnych w okolicach czy typ gruntu. Najlepiej będzie funkcjonował na utwardzonym terenie. Podczas montowania należy wziąć również pod uwagę rozmiar rur.
Rodzaje drenażu
Na rynku aktualnie występują dwa główne rodzaje drenażu:
drenaż opaskowy – dzięki rurom drenażowym zbiera wilgoć z gleby. Najlepiej sprawdza się na terenach o niskiej wilgotności i płaskiej powierzchni. W przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych, będziemy musieli zrezygnować z instalacji tego typu drenażu.
drenaż podziemny – jest trudniejszy do instalacji, ale ma również swoje zalety. Zbudowany jest z rur drenarskich, które znajdują się w rowach i są zasypywane piaskiem i żwirem. Do jego instalacji potrzebne jest połączenie z pobliską rzeką, jeziorem lub instalacja systemu zbierającego wodę.
Odwodnienie i jego rodzaje
Na odwodnienie warto zdecydować się przy powierzchniach o mniejszych nachyleniu. Jest to doskonały sposób do pozbycia się nadmiaru wody z nawierzchni utwardzonych.
odwodnienie liniowe – w instalacji są użyte charakterystyczne korytka, które pokryte zostają rusztami. Dzięki temu nadmiar wody jest odprowadzany do studzienek (znajdujących się w pobliżu chodnika).
odwodnienie punktowe – składa się z wpustów i studzienek, które są odpowiedzialne za odprowadzanie wody. Szczególnie ten rodzaj odwodnienia sprawdzi się przy powierzchniach o niskim nachyleniu.
Nadmierna woda może nie tylko doprowadzić do powstawania kałuż i błota, ale również do podtopienia domu. Dlatego warto zainwestować w specjalistyczne systemu odwadniania, aby nie stresować się podczas jesiennych opadów.