Kiedy i jak przycinać trawy ozdobne?

Trawy ozdobne we współczesnych aranżacjach ogrodowych stanowią podstawowy element. Zazwyczaj ozdabiają skwery i rabaty będące częścią nowo powstałych osiedli mieszkań, ale też prywatnych domków jednorodzinnych. Są eleganckie, zwiewne, nadają przestrzeni urok nawet jesienią i zimą kiedy już nie kwitną. Zasadniczym warunkiem utrzymania pięknych przez długie lata traw jest odpowiednia pielęgnacja. Przyjrzyjmy się zatem jak ona wygląda.

Kiedy przycinać trawy ozdobne?

Na to pytanie istnieje jedna poprawna odpowiedź. Należy robić to wczesną wiosną. A dlaczego? Wiele osób ścina trawy także jesienią, pozbawiając swój ogród walorów estetycznych w okresie zimowym. Oczywiście jest to kwestia preferencji osobistych. Gwarantujemy jednak, że zaschnięte zdźbła trawy ozdobnych pięknie prezentują się w jesienno-zimowym krajobrazie. Dodatkowo bajkowo upiększają ogród kiedy są oszronione i delikatnie obsypane śniegiem.

ogród narzędzia

Najdogodniejszym terminem na cięcie jest wczesna wiosna, czyli połowa marca. Oczywiście termin ten jest uzależniony od warunków atmosferycznych w naszym ogrodzie. Jeśli mamy jeszcze obfity śnieg, a rośliny są w widocznej hibernacji, czekamy jeszcze kilka tygodni. Sygnałem do rozpoczęcia pracy powinien być dla nas czas, kiedy środek kępy trawy zacznie wyraźnie nabierać koloru.

Jak przycinać trawy ozdobne?

Na początku należy zaznaczyć, że nie przycinamy wszystkich gatunków traw ozdobnych. Istnieją odmiany, które należy jedynie przeczesać, usuwając zeschnięte źdźbła. Należą do nich głównie odmiany, zachowujące zimą swój kolor. Są to na przykład kostrzewa, konwalnik, liriope. Jeśli rośliny jednak wyschły po zimie, postępujemy z nimi tak samo jak z pozostałymi – przycinamy wiosną umożliwiając regenerację.

Do najpopularniejszych gatunków, które zawsze przycinamy należą: miskant chiński, trawa pampasowa, rozplenica, ostnica, molinia, imperata oraz proso rózgowate. 


trawa rosa

Trawy te przycinamy ok. 10 cm nad ziemią. Uważamy, aby nie zrobić tego zbyt nisko i nie uszkodzić młodych pędów. Starsze i obficie rozrośnięte okazy, możemy przycinać nawet ok. 20cm nad ziemią.

Narzędzia, które będą nam potrzebne do cięcia to sekatory lub nożyce ogrodowe. Warto sprawdzić, aby nasz sprzęt był odpowiednio naostrzony. Dzięki temu zapewnimy sobie sprawne, krótkie cięcie jednym ruchem bez zbędnego ,,strzępienia” rośliny. Starsze okazy o grubszych łodygach można ścinać nożycami do żywopłotu. Najwygodniejszą wersją te akumulatorowe, przyspieszające znacznie naszą pracę. Pracę najłatwiej jest wykonywać w dwie osoby. Jedna przytrzymuję kępę trawy, druga wykonuje cięcie. W ten sposób zapewniamy sobie sprawną pielęgnację bez późniejszego sprzątania rabat kwiatowych, które potrafi zająć więcej czasu niż samo cięcie.

About the author: Administrator