Kwiaty idealne do aranżacji balkonu

Kwiaty idealne do aranżacji balkonu

Kwiaty są uzupełnieniem wielu dekoracji i aranżacji. Chcemy, aby zdobiły nasz dom na zewnątrz, w ogrodzie lub na balkonie. Ogrodnictwo od zawsze było dziedziną, która wymaga podstawowej wiedzy o roślinach i glebach. Takie same zasady obowiązują przy kwiatach doniczkowych najczęściej pojawiających się na balkonach czy tarasach. A więc co powinniśmy wiedzieć? Kiedy sadzić konkretne kwiaty i czego wymagają?
aranżacja balkonu

Kwiaty balkonowe - o czym warto pamiętać?

Zanim przejdziemy do samej aranżacji, należy się zapoznać z elementami, które będą ją tworzyć- roślinami. Nie wszystkie nadają się do umieszczenia w doniczce i postawienia na balkonie. Warto zwrócić uwagę na warunki panujące na tarasie, czy jest tam duży dostęp do światła, jak duża jest wilgotność, średnia temperatura w regionie, czy nasz balkon jest zadaszony. Po analizie takich kwestii możemy określić jakich kwiatów potrzebujemy i które z nich będą w stanie rosnąć.

Gatunki i warunki sprzyjające roślinom

Najczęściej o roślinach pamiętamy latem lub wiosną. Temperatura i ilość światła słonecznego sprzyjają im w tych okresach najbardziej. Między innymi te kwiaty mogą wtedy rosnąć na balkonach:

  • petunie – lubią słońce, ewentualnie półcień i średnio wilgotna ziemię
  • werbeny – potrzebują dużo słońca i przepuszczalnej ziemi
  • surfinie – dobrze czują się raczej w słonecznym otoczeniu i żyznej ziemi
  • pelargonie – wolą półcień i nie są wrażliwe na przesuszającą się ziemię
  • bidens, złoty deszcz – jest odporny na wiatr i deszcze, potrzebuje często podlewanej ziemi i dużo słońca
  • wilec – woli słoneczne otoczenie i należy go często podlewać
  • lobelie – nie lubi wysokich temperatur, a przy tym dużego nasłonecznienia i potrzebuje dużo wody
aranżacja balkonu 2

Jakich kwiatów lepiej nie łączyć?

Pierwszą kwestią, na której powinniśmy się skupić podczas aranżacji kwiatów jest właśnie lista (taka jak powyżej) kwiatów balkonowych i ich wymagań. W zależności od miejsca, gdzie znajduje się nasz taras dobieramy do niego kwiaty. Kiedy różne gatunki roślin są już do niego i jego warunków dopasowane, pomyślmy też o samym zestawieniu tych gatunków. Dzięki temu upiększymy nasz dom na zewnątrz. Dla przykładu nie łączmy ze sobą kwiatów, które potrzebują słońca z tymi, którym wysoka temperatura szkodzi, albo takich, jakie lubią wilgotną ziemię, z tymi które wolą suchą.

Aranżacja kwiatów na balkonie

Kolorystyka jest bardzo ważnym elementem aranżacji. W momencie gdy dobierzemy do siebie gatunki, to ogranicza nas już tylko wyobraźnia. Najlepiej dobierać kwiaty do pozostałych elementów dekoracji i umeblowania balkonu. Jeśli nie czujemy się pewnie w komponowaniu takich aranżacji, to postawmy na prostotę, na przykład trzymajmy się jednego gatunku albo kolorystyki. Możemy sięgnąć do jakichś inspiracji w internecie czy katalogach. Najmodniejszymi połączeniami są zielone rośliny z drewnianymi panelami.

About the author: Administrator