Najlepsze rośliny doniczkowe do Twojego domu

Kto z nas nie chciałby mieć pięknych roślin w domu lub mieszkaniu. Niestety, wiele osób rezygnuje z nich, ponieważ boi się, że nie będzie w stanie zapewnić roślinom należytej pielęgnacji. Jest to całkowicie niepotrzebne, ponieważ istnieje sporo roślin doniczkowych, które wymagają niewiele opieki, aby pięknie wyglądać.

Monstera

Obdarzona charakterystycznymi dziurawymi liśćmi, jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Najczęściej spotykana jest monstera dziurawa i monstera Adansona o liściach malowniczo powcinanych na brzegach. Jeszcze większe wrażenie robi jednak monstera perforowana – w jej przypadku dziury znajdują się w środku blaszek liściowych. Bardzo popularna jest również monstera dziurawa o niezwykłych przebarwiających się na biało liściach. Ten typ roślin lubi cień, wilgotne powietrze i regularne, niezbyt obfite podlewanie.

jakie kwiaty doniczkowe do domu (1)

Paprocie

Okryte złą sławą, a obecnie wracające do łask paprotki wybierać możemy spośród wielu odmian i gatunków – poczynając od klasycznego nefrolepis, poprzez mini paprotkę niekropień, skończywszy na płaskli łosiorogiej i zanokcicy. Podobnie jak monstery, paprocie lubią cieniste stanowiska i dużą wilgotność powietrza. Ważny jest fakt, że paproci się nie przestawia, bo marnieją. Te rośliny doskonale sprawdzą się w sypialni, gdzie nawilżą powietrze, a także w widnej łazience, gdzie będą mogły korzystać z pary wodnej powstałej podczas kąpieli.

Storczyki

Już na dobre zadomowiły się w polskich domach oraz mieszkaniach. Łagodne, rozproszone światło i duże ilości cienia to doskonałe warunki do ich uprawy. Będą stanowiły ciekawy akcent zarówno na tle zielonego gąszczu innych roślin, jak i minimalistycznej aranżacji. Liczba gatunków i odmian storczyków jest oszałamiająca. Najpopularniejszy jest oczywiście falenopsis, ale warto zwrócić także uwagę na Cymbidium o bardzo okazałych kwiatach i długich zielonych liściach. Duże wrażenie robi także orchidea Epidendrum wydająca gęste kwiatostany złożone z małych kwiatów, zwiewny motylnik czy storczyk Miltonia, którego kwiaty przypominają bratki.

jakie kwiaty doniczkowe do domu (1)

Wilczomlecz wielki

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy poradzimy sobie z opieką nad roślinami, warto zdecydować się na kaktusa. Ten konkretny jest dość okazały i, co najważniejsze, bardzo łatwy w utrzymaniu. Nie potrzebuje dużo przestrzeni i dobrze znosi dłuższe okresy bez wody. Potrzebuje jednak dużo słońca.
Kaktusy oczyszczają powietrze i poprawiają mikroklimat. Zimą można je rzadko podlewać, a wiosną i latem – umiarkowanie i tylko wtedy, gdy ziemia jest całkowicie sucha.

About the author: Administrator