Najlepszy materiał na ścieżkę w ogrodzie

Dobrze wyglądający i precyzyjnie zaplanowany ogród to nie tylko kwestia samych roślin i zieleni. Składają się na niego także prawidłowo rozmieszczone obiekty, takie jak na przykład zaplecze techniczne, gdzie trzymamy rzeczy niezbędne do pielęgnacji, a także szklarnie, altany, latarnie czy ścieżki. Umiejscowienie tych ostatnich to sprawa wręcz kluczowa, gdyż nie tylko mają one dobrze się komponować, ale także służyć za przejścia. Poruszamy się po nich, więc wymagają wytrzymałości i trwałości. Potrzebny jest trafny wybór materiału, z którego ścieżki zostaną wykonane. Który z nich będzie zatem najlepszy do tego celu? Na to i inne pytania znajdziecie odpowiedź w niniejszym artykule!

Mierzymy siły na zamiary

Wybór materiałów, z których wykonuje się ścieżki w ogrodach, jest ogromny. Przed ich zakupem należy wykonać porządną analizę obszaru, na którym mają one się znajdować — materiał nie musi być przecież taki sam w każdym miejscu. Warto także zwrócić uwagę na kryterium czasu poświęconego na konserwację nawierzchni. Przykładowo, luźno usypany żwir nie będzie cały czas rozsypywał się na boki, gdyż będzie miał odpowiednie zabezpieczenie, jednak będą tworzyć się w nim ubytki. Popularnością cieszą się także duże odstępy między poszczególnymi elementami ścieżki (przykładowo „wyspy do chodzenia”) bądź mieszanie ze sobą różnych materiałów.

ścieżka w ogrodzie

Do wyboru, do koloru

Tak naprawdę nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule artykułu — wybór materiału na ścieżkę to kwestia indywidualna, głównie ze względów estetycznych. Przedstawiamy wam kilka najpopularniejszych propozycji.

Drewno

Ze względu na swój naturalny wygląd idealnie komponuje się z zielenią. Do położenia na podłożu powinien być wybrany odpowiedni rodzaj drewna, odporny na warunki atmosferyczne i ścieranie się. Z tego powodu dobrze sprawdzą się gatunki typu ipe, cumaru czy bangkirai. Przy utrzymaniu drewnianej ścieżki w dobrej kondycji liczy się przede wszystkim odpowiednia konserwacja, pielęgnacja, a także właściwe jej zabezpieczenie.

kostka w ogrodzie

Kostka, beton czy płyta?

Kładzione betonowe bloki, czyli płyty chodnikowe, w ostatnich latach straciły na popularności. Mimo swojej niskiej ceny są zastępowane kostką brukową nawet na ulicach miast. Wspomniana kostka jest obecnie najczęściej występującym materiałem na podłożach podwórek, gdyż wymaga równej nawierzchni i bardzo prosto się ją układa. Na dodatek występuje w różnych kolorach i można ją położyć tak, jak nam pasuje. Eleganckim rozwiązaniem mogą być kostki bądź płyty kamienne, gnejsy nieregularne. Na kamienne alejki najczęściej wybierane są piaskowiec, granit, bazalt czy kwarcyt. Tak jak każdy materiał, wymagają one odpowiedniej impregnacji.

About the author: Administrator