Oczko wodne w ogrodzie

Oczko wodne w ogrodzie

Ogród to miejsce, które pełni dla nas między innymi funkcję wypoczynkową. Dzięki niemu mamy możliwość wyciszenia oraz poniekąd oderwania od codzienności. Sama praca przy krzewach czy kwiatach już często stanowi dla nas odprężenie. Jednak wzgląd estetyczny jest równie ważny, dlatego często staramy się wzbogacić naszą naturalną przestrzeń o różne elementy, pełniące funkcję dekoracyjną i nie tylko. Do jednego z nich należy właśnie ponadczasowe oczko wodne.


Funkcje i wygląd oczka wodnego

Jak już wspomnieliśmy, zazwyczaj decydujemy się na zbiornik wodny z powodów estetycznych. Chcemy, aby ogród wzbogacony o oczko, wyglądał okazalej. Jednak to nie jedyna funkcja, dla której warto w nie zainwestować. Podczas gorących dni, to niemal wybawienie, przy którym można odetchnąć. Woda również doskonale nawilża powietrze dookoła. Podczas konsultacji z naszą firmą mogą Państwo porozmawiać ze specjalistami o dokładnym projekcie oczka wodnego. 

Bardzo ważny jest kształt oraz wielkość, który określamy już w początkowej fazie współpracy. Istnieje też duża ilość czynników, która determinuje jego ostateczną formę. Dlatego warto poruszyć temat przeznaczenia czy też wielkości. Co więcej, obecnie bardzo popularnym dodatkiem są małe fontanny, które niezwykle dopełniają całość.

oczko wodne kraków 2

Rodzaje roślin i zwierząt w zbiorniku

Warto również zastanowić się nad tym, jakie rodzaje roślinności chcieliby Państwo znaleźć w swoim oczku wodnym. Rośliny przybrzeżne takie jak na przykład kosaciec żółty są niesamowicie przyjemne dla oka. Bardzo popularne rośliny wodne, którymi możemy się cieszyć jednocześnie pod jak i nad wodą to między innymi strzałka wodna oraz papirus. Dobrze jest też zwrócić uwagę na rośliny podwodne i pływające. Szczególnie te pierwsze odpowiadają za dużą ilość produkowanego tlenu, który ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie środowiska – przykładowo moczarka kanadyjska. Nasz zbiornik zasiedlamy najczęściej rybami oraz żabami. Jednak pamiętamy, że nie można też przesadzić z ich ilością.

Pielęgnacja

Niezbędnymi elementami, które mają wpływ na stan naszego oczka wodnego są filtry, pompy, napowietrzacze, a także lampy. Posiadanie pompy oraz filtra nie jest obowiązkiem, ale bez tego będzie nam o wiele trudniej samodzielnie utrzymać zbiornik w porządanej czystości. Jest jednak coś, co może stać się chwilową zmorą, a mianowicie glony. 

Nie dość, że zbiornik nie wygląda wtedy zachęcająco, to niestety sytuacja ta prowadzi do różnych zaburzeń równowagi biologicznej wody. Jak im zaradzić? Światło i tlen – dwa czynniki, które musimy zredukować poprzez preparaty chemiczne, bądź bardziej ekologicznie – przez umieszczenie roślin pływających.

Dekoracje

Przede wszystkim klimatyczne oświetlenie, które może umilić nam wieczór nie tylko po ciężkim dniu. Możemy zainwestować w łańcuchy drobnych świateł podwieszone wokół oczka, popularne lampki z bateriami słonecznymi, a także szklane lampiony lub nawet pochodnie. Reszta tak naprawdę należy od naszej inwencji twórczej – ozdobne kamienie, figurki czy lilie wodne także świetnie się sprawdzą. Jednocześnie zachęcamy do kontaktu oraz współpracy, abyśmy mogli razem stworzyć ten niepowtarzalny i wyjątkowy element Państwa ogrodu. Działamy na terenie Krakowa i okolic.

oczko wodne kraków

Aranżacja i wyposażenie ogrodu skandynawskiego

Wszelkie konstrukcje ogrodowe najlepiej jeśli wykonane są z kamienia, bądź drewna. Meble ogrodowe powinny być jasne. Mają sprawiać wrażenie funkcjonalnych, a ich kolor łagodzić będzie surowość otaczającej przyrody. Porządek, pastelowe kolory dodatków sprawiają, że ogród jest bardzo elegancki. Dobierając wyposażenie – lepiej zapomnieć o zdobieniach, zaburzają one naturalny wygląd i psują efekt. Taras z jasnych desek lub kamienia.

 Proste, czasem nawet toporne krzesła i biały parasol nad stołem to jeden z pomysłów na aranżację miejsca wypoczynku w ogrodzie. Istotne jest też oświetlenie. Warto postawić na jasne i ciepłe światło lamp. Wówczas będzie ono imitowało naturalne promienie słoneczne i podkreśli walory ogrodu w stylu skandynawskim.

Dlaczego warto?

Ogród skandynawski to świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają za dużo czasu na jego pielęgnację. On w większości troszczy się sam o siebie. Tak charakterystyczne mchy, samosiejki i pewien rodzaj dzikości stwarza się bez naszej ingerencji. Wystarczy jedynie dobrze zaplanować to, jakie rośliny i w jakiej ilości chcemy w nim umieścić, dobrać kilka niezbędnych dodatków dla ugruntowania stylu i gotowe! Możemy cieszyć się harmonijnym i eleganckim ogrodem. Ważne, żeby trzymać się zasady minimalizmu i surowości, a skandynawski styl na pewno nas zachwyci.

About the author: Administrator