Ogród na dachu – wszystko, co musisz wiedzieć

Ogrody na dachu, potocznie zwane zielonymi dachami, cieszą się rosnącą popularnością na całym świecie. Trend ten zaczyna pojawiać się także w Polsce. Miasta stają się coraz bardziej przeludnione, zwiększa się zanieczyszczenie powietrza i w takim zatłoczonym mieście człowiek tęskni za kontaktem z naturą. Odpowiedzią na te rosnące problemy są ogrody na dachu, które nie tylko przybliżają człowieka do natury, a także pomagają zwalczać zanieczyszczenie powietrza.

Czym jest zielony dach?

Ogród na dachu to zadaszenie, które trwale zostało obsadzone roślinami. Zielone dachy dzielimy ze względu na sposób integracji z konstrukcją oraz rodzaje roślin. Ogrody na dachu mogą być intensywne lub ekstensywne.

Ogród intensywny to klasyczny ogród dostosowany do użytkowania przez ludzi. Uprawa takiego ogrodu zbliżona jest do uprawy klasycznych, naziemnych ogrodów. Spotkasz tam takie rośliny jak krzewy, byliny, kwiaty, a nawet drzewa.

Ekstensywny ogród na dachu nie jest przeznaczony do użytkowania przez ludzi. Charakteryzuje się prostą konstrukcją i wymaga mniejszego nakładu pracy. Celem ekstensywnych ogrodów na dachu jest przede wszystkim osiągnięcie korzyści ekologicznych – głównym zadaniem ogrodów ekstensywnych jest usuwanie zanieczyszczeń z powietrza. W ogrodach ekstensywnych sadzi się zwykle wytrzymałe i odporne rośliny niewymagające częstego nawadniania i skomplikowanej pielęgnacji.

Rośliny w ogrodzie na dachu podzielić można na:

  • zazielenienie ekstensywne będące odporne na okres suszy i mrozu, dopasowujące się do warunków atmosferycznych: mchy, zioła, trawy, rozchodniki,
  • zazielenienie intensywne niskie: niskie krzewy, byliny, zioła, trawy, kwiaty,
  • zazielenienie intensywne wysokie: krzewy, drzewa.


ogród na dachu

Jak wykonać ogród na dachu?

Ogrody na dachu mogą powstawać na dachach płaskich i skośnych, do 25% spadku. Zakładając zielony dach należy przede wszystkim zwrócić uwagę na nośność konstrukcji, która musi utrzymać dodatkowe obciążenie.

Kolejnym krokiem jest założenie izolacji składającej się z papy termogrzewczej, membrany EPDM czy folii dachowej PCV. Należy także sprawdzić, czy podłoże na którym układamy warstwę jest szczelne i równe.

Następny ważny element to odpowiedni drenaż, na który kładziemy mieszkankę dobrej ziemi kompostowej z dodatkiem piasku, grysu, pumeksu i keramzytu.
Kolejny krok to zasianie trawy i oczekiwanie, aż wyrośnie. Jeżeli brakuje nam cierpliwości, możemy zdecydować się na gotowe murawy. Pozornie założenie ogrodu na dachu wydaje się być proste, jednak wykonanie takiego ogrodu najlepiej zlecić doświadczonym specjalistom, którzy znają najważniejsze zasady aranżacji zielonych dachów.


Korzyści z posiadania ogrodu na dachu:


  • ogród na dachu polepsza mikroklimat; wydziela tlen i redukuje dwutlenek węgla,
  • oczyszcza powietrze z pyłów, kurzu i spalin,
  • zmniejsza ilość wody opadowej odprowadzanej do kanalizacji; zatrzymana woda paruje do atmosfery zwiększając wilgotność powietrza,
  • zielone dachy redukują hałas w budynku,
  • pełni funkcję dobrej izolacji termicznej; zimą zatrzymuje ciepło, a latem je pochłania,
  • jest cennym siedliskiem dla flory i fauny,
  • zwiększa atrakcyjność budynku.

ogród na dachu (1)

Aranżacja i wyposażenie ogrodu skandynawskiego

Wszelkie konstrukcje ogrodowe najlepiej jeśli wykonane są z kamienia, bądź drewna. Meble ogrodowe powinny być jasne. Mają sprawiać wrażenie funkcjonalnych, a ich kolor łagodzić będzie surowość otaczającej przyrody. Porządek, pastelowe kolory dodatków sprawiają, że ogród jest bardzo elegancki. Dobierając wyposażenie – lepiej zapomnieć o zdobieniach, zaburzają one naturalny wygląd i psują efekt. Taras z jasnych desek lub kamienia.

 Proste, czasem nawet toporne krzesła i biały parasol nad stołem to jeden z pomysłów na aranżację miejsca wypoczynku w ogrodzie. Istotne jest też oświetlenie. Warto postawić na jasne i ciepłe światło lamp. Wówczas będzie ono imitowało naturalne promienie słoneczne i podkreśli walory ogrodu w stylu skandynawskim.

Dlaczego warto?

Ogród skandynawski to świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają za dużo czasu na jego pielęgnację. On w większości troszczy się sam o siebie. Tak charakterystyczne mchy, samosiejki i pewien rodzaj dzikości stwarza się bez naszej ingerencji. Wystarczy jedynie dobrze zaplanować to, jakie rośliny i w jakiej ilości chcemy w nim umieścić, dobrać kilka niezbędnych dodatków dla ugruntowania stylu i gotowe! Możemy cieszyć się harmonijnym i eleganckim ogrodem. Ważne, żeby trzymać się zasady minimalizmu i surowości, a skandynawski styl na pewno nas zachwyci.

About the author: Administrator