Ogród skandynawski… czyli jaki?

Ogród skandynawski… czyli jaki?

Czasem warto coś zmienić, wprowadzać innowacje na własne podwórko i nieco urozmaicić swój ogród. A nie trzeba tutaj wiele – czasem najlepszym rozwiązaniem jest właśnie minimalizm. Mowa o ogrodzie skandynawskim. Charerysterystyczna funkcjonalność, prostota zagospodarowania, a przede wszystkim wyjątkowa estetyka cieszą się ogromną popularnością. To rozwiązanie dla zapracowanych, bo minimalizm odnosi się też do ilości uwagi, jaką musimy ogrodowi poświęcić. Wystarczy dosłownie raz na czas podciąć gałązki, podlać rośliny, czy coś przesadzić, a i tak całość będzie robiła wrażenie. Nawet pojawiające się chwasty mogą (oczywiście w ograniczonej ilości) służyć stylowi skandynawskiemu za atut.

ogrod skandynawski jak założyć

Kilka zasad tworzenia ogrodu skandynawskiego

Im bardziej naturalnie, tym lepiej – kamienie, czy głazy porośnięte mchem są bardzo charakterystyczne. Żwirowe, kręte alejki, najlepiej w jasnej tonacji kolorystycznej. Podobnie z kostką brukową – raczej w odcieniach beżu i szarości, bez wzorów, by imitowała naturalne kamienie. Nieco chaotycznie rosnąca zieleń, to w ogrodzie skandynawskim zaleta. Iglaki takie jak: jałowce, sosny, świerki, modrzewie czy jodły, to podstawa roślinności.

Ponadto bardzo wskazane są ozdobne trawy (dobrze, jeśli mają zimny odcień zieleni – będą imitować surowy, skandynawski klimat). Wrzosy i wrzośce zapewnią delikatne odcienie różu i fioletu, a żurawina, nawłoć, brusznica czy nawet geranium oddadzą pożądany, nieco dziki charakter. W ogrodzie mogą pojawić się brzozy, graby, czy buki. Warto posadzić też drzewa owocowe np. jabłoń, wiśnię, gruszę. Krzewy borówek, czy dzikiej róży również się sprawdzą. Jeśli planujemy umieścić w ogrodzie kwiaty – najlepiej do stylu wpasują się orchidee, nasturcje lub petunie. Należy jednak pamiętać, że tutaj mniej znaczy lepiej, a nadmiar kolorów i gatunków nie odda pożądanej prostoty i harmonii

ogród skandynawski kraków

Aranżacja i wyposażenie ogrodu skandynawskiego

Wszelkie konstrukcje ogrodowe najlepiej jeśli wykonane są z kamienia, bądź drewna. Meble ogrodowe powinny być jasne. Mają sprawiać wrażenie funkcjonalnych, a ich kolor łagodzić będzie surowość otaczającej przyrody. Porządek, pastelowe kolory dodatków sprawiają, że ogród jest bardzo elegancki. Dobierając wyposażenie – lepiej zapomnieć o zdobieniach, zaburzają one naturalny wygląd i psują efekt. Taras z jasnych desek lub kamienia.

 Proste, czasem nawet toporne krzesła i biały parasol nad stołem to jeden z pomysłów na aranżację miejsca wypoczynku w ogrodzie. Istotne jest też oświetlenie. Warto postawić na jasne i ciepłe światło lamp. Wówczas będzie ono imitowało naturalne promienie słoneczne i podkreśli walory ogrodu w stylu skandynawskim.

Dlaczego warto?

Ogród skandynawski to świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają za dużo czasu na jego pielęgnację. On w większości troszczy się sam o siebie. Tak charakterystyczne mchy, samosiejki i pewien rodzaj dzikości stwarza się bez naszej ingerencji. Wystarczy jedynie dobrze zaplanować to, jakie rośliny i w jakiej ilości chcemy w nim umieścić, dobrać kilka niezbędnych dodatków dla ugruntowania stylu i gotowe! Możemy cieszyć się harmonijnym i eleganckim ogrodem. Ważne, żeby trzymać się zasady minimalizmu i surowości, a skandynawski styl na pewno nas zachwyci.

About the author: Administrator