Ogród w stylu angielskim – czym się charakteryzuje?

Ogród angielski to rodzaj ogrodu bujnego, zielonego i zmiennego, który sprawia wrażenie naturalnego krajobrazu zamkniętego w ramach ogrodzenia. 

Warto pamiętać o tym, że ogród angielski to ogród, który z wiekiem staje się coraz szlachetniejszy i nabiera patyny. Moda na ogrody wzorowane na naturze narodziła się już w XVIII wieku w Anglii i szybko rozprzestrzeniła się na kontynencie. Była odpowiedzią na sztywne i geometryczne ogrody klasyczne. Postanowiono odejść od formy ,,od linijki” i przywrócić naturalny charakter ogrodu, wzbogacony obiektami stałymi.

Jak wygląda ogród angielski?

Na pierwszy rzut oka ogrody angielskie mogą kojarzyć się z chaosem. W tym szaleństwie jednak jest pewna metoda. Kolory płynnie przechodzą jeden w drugi, a ich zestawienia są przemyślane i wysmakowane, a rośliny tylko pozornie krzewią się bez kontroli. Ogród w stylu angielskim często utożsamiany jest z ogródkiem przydomowym. Rośliny i ich układy dobrane są w nim tak, by tworzyć namiastkę naturalnego pejzażu.

ogród angielski jak wygląda

Rośliny w ogrodzie angielskim

Rośliny w ogrodzie angielskim tworzą naturalny gąszcz, plączą się i przenikają. Zdarza się, że wymykają się spod kontroli i bujnie wyrastają w nowym miejscu. Rośliny w ogrodzie w stylu angielskim czasami wymagają przycięcia. Należy formować je tak, aby powstały malownicze, często asymetryczne bryły, a nie geometryczne formy.

 W dzikiej przyrodzie rośliny ułożone są piętrowo i raczej nie ma między nimi wolnych przestrzeni. Ogród w stylu angielskim z założenia naśladuje naturę. Powinien być więc łatwy w uprawie, a prace pielęgnacyjne powinny być sprowadzone do minimum.

Jakie rośliny wybrać?

Ogrody angielskie, z założenia mają być naturalne, dzikie i dobrze wkomponowane w otaczający krajobraz. Dobór odpowiednich gatunków roślin jest bardzo ważny. Powinno wybierać się te, które podkreślają styl. Ogród angielski charakteryzują zakątki pełne róż, liczne pnącza i barwne rabaty z ogromną ilością roślin jednorocznych oraz bylin. Nasadzenia piętrowe, dzikie miejsca z pozornie nieuporządkowaną zielenią, a także łąki kwietnie. 

Jeżeli chodzi o elementy stałe, to najlepiej wprowadzić ceglane murki i nawierzchnie, ale również suche murki z kamieni oraz zmurszałe rzeźby. Dobór roślin w ogrodzie jest natomiast dosyć elastyczny i nie ogranicza się tylko do rodzimych angielskich gatunków. Nie może jednak zabraknąć róż, dębu szypułkowego, budlei dawida, jaśminowca wonnego, różanecznika i nagietka lekarskiego.

About the author: Administrator