Rodzaje nawozów roślin

Rodzaje nawozów roślin

Podstawą w uprawie roślin jest ich odpowiednia pielęgnacja. Mimo iż mogłoby się wydawać, że bez problemu będą rosły w domowych warunkach nie zawsze jest to takie proste. Ustawienie ich w odpowiednim miejscu, dobranie odpowiedniego rozmiaru doniczki, czy regularne podlewanie to klucz do sukcesu. Warto mieć na uwadze, że powinniśmy je również nawozić, aby odpowiednio rosły i cieszyły nas swoim wyglądem.

Nawozy do roślin

Dlaczego nawozimy rośliny?

Nawożenie roślin to jeden z podstawowych zabiegów, który powinniśmy wykonywać dbając o nasze rośliny. Dzięki niemu będą one obficie rosły i kwitły. Dodatkowo nawożenie przeciwdziała chorobom roślin, poprawia jakość gleby i wchłanianie składników odżywczych. Warto pamiętać, że rodzaje nawozów będą się różnić w zależności od gatunków roślin. Podobnie jest z częstotliwością, niektóre rośliny nawozi się częściej, inne rzadziej. Zanim je wprowadzimy warto zorientować się czego potrzebuje nasza roślina oraz jaki nawóz powinniśmy wybrać, aby jej nie zaszkodzić.

sad

Rodzaje nawozów

Nawozy do roślin różnią się między sobą składem czy formą w jakiej są sprzedawane. Dzielimy je na nawozy płynne i granulowane.
Nawozy płynne zazwyczaj sprzedawane są w butelkach, na których napisana jest instrukcja jak powinniśmy je stosować. Zazwyczaj odpowiednią ilość nawozu rozpuszczamy w wodzie, którą podlewamy nasze rośliny. Zaletą nawożenia roślin w taki sposób z pewnością jest to, że można to robić przez cały rok oraz to, że jest szybko wchłaniany. Możemy stosować go do nawożenia roślin doniczkowych. Minusem jest z pewnością jego krótki czas działania, co wiąże się z tym, że musimy powtarzać proces nawożenia co jakiś czas.
Nawozy granulowane w przeciwieństwie do nawozów płynnych stosuje się tylko w okresie wegetacji roślin. Najlepszym okresem jest wczesna jesień, kiedy ziemia jeszcze nie jest zamarznięta. Należy pamiętać, że nie powinniśmy rozsypywać granulek podczas suszy, ponieważ nie rozpuszczą się i nie wchłoną do ziemi. W przeciwieństwie do nawozów płynnych, granulowane działają długo i nie musimy powtarzać procesu nawożenia tak często jak w przypadku nawozów płynnych. Nawozy granulowane należy trzymać w suchym miejscu, ponieważ mają wysoką higroskopijność.

Zastosowanie nawozów

Istnieją nawozy, których zastosowanie jest uniwersalne. Możemy używać ich do różnych gatunków roślin, wspomagają ich ogólny stan i przyspieszają wzrost. Należy pamiętać, że istnieje spora część roślin która wymaga nawozów przeznaczonych do konkretnych grup roślin. Przed zakupem nawozu warto sprawdzić, jaki mamy gatunek roślin i jaki nawóz będzie dla niego najlepszy.

About the author: Administrator