Rośliny doniczkowe, które stworzą ogród w naszym wnętrzu

Posiadanie roślin doniczkowych stało się już standardem niemalże w każdym mieszkaniu. Są one nieprześcignionym trendem wnętrzarskim, który nigdy nie wyjdzie z mody. Zielone rośliny nie tylko doskonale wpasowują się w każdy wystrój, od retro po ultranowoczesny, ale również przyczyniają się do zapewnienia odpowiedniego mikroklimatu w pomieszczeniach. Przede wszystkim dobrze znana jest ich dotleniająca funkcja, połączona z zapewnieniem odpowiedniej wilgoci. Mogą one nawet pozbywać się zanieczyszczeń z powietrza, co zdecydowanie wpływa pozytywnie na zdrowie człowieka.

Rośliny wprowadzają niepowtarzalny klimat, atmosferę spokoju, harmonii i naturalności. W dodatku każdy może dobrać gatunki odpowiadające swoim własnym umiejętnościom pielęgnacyjnym oraz gustowi — od wielkich egzotycznych palm po niewielkie, ale urocze sukulenty.

Przedstawiamy listę najpopularniejszych roślin doniczkowych, które sprawią, że nasze domowe wnętrza zamienią się w cudowny ogród.

Monstera

Kwiat rozpoczynający listę to oczywiście monstera. Jej niesłabnąca popularność, zwłaszcza w social mediach i na blogach, sprawia, że wciąż przybywa jej fanów. Dzieje się tak za sprawą przede wszystkim oryginalnego wyglądu monstery oraz wielości jej odmian.

Dekoracyjne liście monstery, charakteryzujące się specyficznym kształtem oraz, w przypadku niektórych gatunków, wycięciami, sprawiają, że nie można jej pomylić z żadnym innym kwiatem doniczkowym. Dodatkowo monstera może osiągać nawet kilka metrów wysokości, co efektywnie wypełnia przestrzeń i nadaje jej egzotycznego wyglądu. Co ważne, monstera jest rośliną cieniolubną, więc nawet posiadacze słabo oświetlonych mieszkań mogą sobie na nią pozwolić.

Sansewieria

Sansewieria jest jednym z najbardziej wytrzymałych kwiatów doniczkowych, odznaczających się jednocześnie znakomitymi właściwościami oczyszczającymi i dotleniającymi powietrze. Roślinę tę można spotkać praktycznie wszędzie, nie tylko w prywatnych domostwach, ale również często w galeriach handlowych, biurach, urzędach itp.

Najpopularniejszą odmianą jest Sansewieria wężownica, inaczej zwana „językami teściowej”. Wypuszcza ona wprost z podłoża pionowo ustawione, sztywne i grube liście o spiczastym zakończeniu. Charakteryzują się one także jaśniejszymi, zielonymi pręgami na całej długości.

Rośliny doniczkowe, które stworzą ogród w naszym wnętrzu

Palma

Jeśli pragniemy prawdziwej egzotyki w naszym domowym ogrodzie, to bardzo dobrym pomysłem będzie zdecydowanie się na palmę doniczkową. Jest ona bardzo chętnie wybierana, gdyż jej uprawa nie wiąże się z dużymi trudnościami, a co więcej, może „przeżyć” w donicy nawet kilkanaście lat.

To, na jaką palmę się zdecydujemy, zależy już od naszej osobistej fantazji. Najczęstszym wyborem jest odmiana o pojedynczym pniu, np. Palma kokosowa, ale coraz bardziej popularna staje się także Palma daktylowa o licznych pędach wyrastających wprost z ziemi i efektownym pióropuszu zielonych liści na górze. W takiej aranżacji można z powodzeniem poczuć się jak na najlepszych wakacjach w egzotycznym kraju.

Fikus

Ostatnim, bardzo popularnym przedstawicielem roślin doniczkowych, jest fikus. Kolejna roślina egzotyczna, lecz tym razem najczęściej występująca w odmianie drzewiastej ze wspaniale prezentującymi się, dekoracyjnymi liśćmi. Warto jednak wspomnieć, że jest to roślina o wiele delikatniejsza od wyżej przedstawionych przykładów. Nawet niewielki przeciąg może spowodować, że nasz figowiec zacznie gubić liście i zmarnieje.

Najpopularniejszym przedstawicielem figowców, występującym we wnętrzach, jest figowiec Benjamina. Posiada on cienkie gałązki z mnóstwem owalnych, zaostrzonych na końcach liśćmi o połyskującej powierzchni. Jest to jednak opcja raczej „staroświecka”.

Atrakcyjnym, bardziej nowoczesnym wyborem, będzie z kolei fikus lirolistny, który szturmem podbija serca instagramowiczów. Jego liście przypominają listki swojskiego dębu, są pofalowane na brzegach, ciemniejsze z wierzchu i jaśniejsze od spodu. Efekt zadowoli na pewno najbardziej wymagających projektantów wnętrz.

About the author: Administrator