Rośliny w biurze

Rośliny w biurze – czy warto postawić na odrobinę zieleni?

Aranżacja przestrzeni biurowej bywa męcząca – trzeba przemyśleć wszystkie szczegóły wnętrza, które mogą wpłynąć na funkcjonowanie całej firmy oraz wydajność pracowników. Oprócz rozmieszczenia poszczególnych pomieszczeń, działów i mebli oraz ich funkcjonalności, należy zadbać także o miejsca wypoczynku oraz elementy, które pozwolą pracownikom zrelaksować się.

Estetyka każdego biura kojarzy się z chłodem i minimalizmem. Warto jednak dodać elementy roślinne, by nie tylko urozmaicić szklano-drewniane połączenia, lecz także zwiększyć wydajność swoich pracowników. Jak? Przekonajmy się!

Nasadzenia we wnętrzach biur

Rośliny mogą pojawić się w Twoim biurze na dwa sposoby – jako wewnętrzne patio, pełne bujnej zieleni, lub jako doniczkowe dodatki. Zielone patio może być miejscem, w którym pracownicy odetchną świeżym powietrzem w środku miasta – pomoże im to oczyścić umysł, przygotować się do dalszej pracy i zadań. Dodatkowo, przestrzeń pełna roślin przyciąga – może być więc miejscem integracji pracowników, a w końcu im lepsze relacje między nimi, tym lepiej funkcjonuje firma.

Jednak stworzenie nasadzeń we wnętrzu biura wymaga doświadczenia i profesjonalizmu – wielu przedsiębiorców korzysta więc z firm oferujących kompleksowe usługi ogrodnicze. Warto wybrać taką, która projektuje ogrody – nie będzie mieć problemu z aranżacją zielonego skweru, nawet jeśli należy zadbać także o jego kompleksowe nawodnienie.

rośliny w biurze

Rośliny doniczkowe w biurze

Rośliny doniczkowe dają nam poczucie bezpieczeństwa. Wprowadzenie zieleni w chłodne przestrzenie biurowe może ocieplić wizerunek firmy, a także wprowadzić ład i harmonię. Według medycyny chińskiej, patrzenie na kolor zielony, nawet sztuczny, wprowadza w stan głębokiego relaksu. Zaleca się więc, by w miejscu pracy (również w domowym biurze) hodować rośliny.

Dodatkowo, stanowią one naturalny filtr powietrza – usuwają wszelkie szkodliwe substancje i toksyny, np. dym papierosowy czy formaldehyd wydzielany z klejonych mebli, a także wydzielają tlen. Rośliny zwiększają także wilgotność powietrza, co dobrze wpływa na jego jakość – zwłaszcza, jeśli w naszej przestrzeni biurowej działa klimatyzacja. Zmniejsza to ryzyko zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych u pracowników.

Co z wydajnością pracowników? 

Osoby uprawiające siedzący tryb życia, często pracownicy biurowi, mają tendencje do chronicznego zmęczenia, bólów głowy i kręgosłupa, a nawet ciągłych mdłości. Jest to wina otoczenia – podobno puste biurka i sterylne przestrzenie bardzo mocno wpływają na psychikę człowieka, tym samym warunkują odruchy sensoryczne.

Rośliny w biurze rozwiązują te problemy! W lepiej dotlenionym środowisku, pełnym harmonijnej zieleni oraz wilgotnego powietrza, pracuje się po prostu lepiej. Dodając nasadzenia w swoim biurze, możemy zwiększyć wydajność pracowników aż o 15%!

About the author: Administrator