Sukulenty i kaktusy, co je różni?

Sukulenty i kaktusy, co je różni?

Rośliny zdobią nasze wnętrza w zasadzie od zawsze. Ostatnimi czasy stały się jeszcze bardziej popularne, są nieodłączną częścią wielu domów czy mieszkań. Obecnie na rynku mamy szeroki wybór gatunków roślin do wyboru, jedne bardziej, inne mniej popularne. Z pewnością każdy fan roślin posiada w swoim domu sukulenty czy kaktusy. Są to bardzo popularne i bardzo łatwo dostępne gatunki roślin. Co je różni i jak powinniśmy o nie dbać?

sukulenty kaktus 3

Sukulenty

Sukulenty to rośliny, które przystosowały się do życia z ograniczonym dostępem do wody. Pobierają one wodę w okresie, gdy nie jest jej wzmożona ilość i gromadzą ją w swoich liściach. Sukulenty rosnące w naszych domach to rośliny, które nie wymagają zbyt dużej uwagi, są często nazywane roślinami dla zapominalskich. Nie powinniśmy ich zbyt często podlewać, ani też zbytnio przesuszać. Ważne jest by doniczka sukulentów miała otwory na odpływ wody i nie była zbyt duża, gdyż sukulenty najlepiej czują się w ciasnych otworach.

sukulenty kaktus

Kaktusy

Kaktusy podobnie jak inne sukulenty to rośliny, które nie wymagają od nas zbyt dużej uwagi. Są przystosowane do życia w warunkach z małym dostępem do wody, gdyż mogą gromadzić ją w różnych tkankach. Chyba każdy wie, że kaktusy uwielbiają słońce, dlatego powinniśmy ustawić je w nasłonecznionej części mieszkania, pamiętajmy jednak o tym, że nie powinny być wystawiane na zbyt ostre słońce, gdyż możemy wtedy je spalić. Zazwyczaj kupujemy kaktusy w zbyt ciasnej dla nich doniczce, dlatego po ich zakupie należy przesadzić je do większej. Ważną kwestią w uprawie kaktusów jest ich ziemia, a dokładnie jej odczyn pH. Nie może być ona ani zbyt kwaśna, ani zbyt odczynowa .

Sukulenty i kaktusy – różnice

Kaktusy należą do rodziny sukulentów, jednak przez to, że gromadzą wodę w łodygach kategoryzuje się je jako sukulenty łodygowe. Jedną z podstawowych różnic pomiędzy sukulentami a kaktusami jest ich wygląd a konkretnie to, że kaktusy w przeciwieństwie do innych sukulentów posiadają ostre ciernie, które często mylone są błędnie z kolcami. W zależności od rodzajów kaktusów możemy spotkać się z cierniami, włoskami, czy kwiatami, które wyrastają z ich areoli.

Kaktusy są niczym innym jak sukulentami, dlatego w zasadzie różnice między nimi są znikome. Wymagają od nas podobnej uwagi, nie należy ich przelewać, lubią nasłonecznione miejsce. Są to z pewnością rośliny, od których powinien zacząć każda osoba, która zaczyna swoją przygodę z roślinami.

About the author: Administrator