Systemy nawadniania ogrodów

Wydajność systemów nawadniania ogrodu wynika głównie z charakterystyki danej uprawy, punktu wykorzystania wody przez rośliny, rodzaju podłoża oraz wszelkich strat wilgoci na danym obszarze. Ze względu na charakterystykę poszczególnych inwestycji systemy nawadniające podzielić można na kilka grup.

System imitujący naturalny opad atmosferyczny

Jest to najczęściej wykorzystywany sposób podlewania, który oparty jest na zraszaniu. Wiąże się z wszechstronnością, ponieważ wykorzystać można go zarówno w małym ogródku, jak i na wielkich polach uprawnych. Jego dodatkowym atutem jest stosunkowo niski koszt instalacji związany z szerokim asortymentem dostępnych produktów. Przeznaczeniem tego typu instalacji są trawniki przydomowe, miejskie i przemysłowe. Zraszacze wykorzystać można przy deszczowaniu gęstych rabat czy sadów.

Nie należy korzystać jednak ze zraszania w przypadku delikatnych roślin, które mają wrażliwą budowę. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że zostaną one mechanicznie uszkodzone, a zalegająca na nich powierzchnia wody zostanie przegrzana przez słońce.

systemy nawadniania ogrodow 10

Zraszacze statyczne

Zraszacze statyczne to zraszacze o niskich zasięgach. Stosuje się je głównie w przypadku małych powierzchni o nieregularnych kształtach. Są to zraszacze lejące jednolitym płaszczem wody, w związku z czym ich wydajność jest stosunkowo wysoka. Mogą działać w jednej sekcji tylko samodzielnie. Nie ma możliwości połączenia ich z jakimkolwiek innym rodzajem.

Nawadnianie kropelkowe

Jest to rodzaj nawadniania, który polega na dostarczeniu odpowiedniej dawki wody bezpośrednio pod roślinę. Jest to najbardziej precyzyjny rodzaj nawadniania. Straty wody w jego wypadku są praktycznie minimalne, a precyzja w dawkowaniu może być regulowana przez instalatora. Pomimo swoich zalet jest to system, który wymaga stosunkowo czystej wody, bądź odpowiedniej filtracji.

 Nawadnianie kropelkowe zazwyczaj instaluje się do podlewania drzew i krzewów ustawionych w rabatach lub żywopłotach. Można łączyć je z mikrozraszaczami do nawadniania tarasów, kwiatów balkonowych czy zielonych dachów, a także do nawadniania warzyw, owoców i roślin ozdobnych na terenach otwartych.

systemy nawadniania ogrodow 9

Dalekosiężne zraszacze młoteczkowe

Dalekosiężne zraszacze młoteczkowe to grupa zraszaczy, która przeznaczona jest do użytku zewnętrznego. Idealnie sprawdzają się w warunkach ograniczonych możliwości rozprowadzania całej instalacji wodnej. Są mobilne w związku z czym nawadnianie wielkich zagonów można rozdzielać na sektory i przenosić zraszacze z miejsca na miejsce. Ich zaletą jest odporność na podmuchy wiatru ze względu na bardzo mocny strumień wody.

About the author: Administrator