Wrzesień w ogrodzie — jakie rośliny należy posadzić w tym miesiącu

Koniec lata nie musi oznaczać, że przestaniemy dbać o nasz ogród. Wrzesień jest idealnym miesiącem, aby zasadzić rośliny, które pięknie zakwitną na wiosnę. To również dobry moment, aby zacząć o nie dbać przed nadejściem zimowych mrozów.

Co warto posadzić?

Kwiaty kwitnące typowo w okresie jesiennym, takie jak na przykład chryzantemy, wrzosy czy astry, możemy posadzić właśnie we wrześniu. Dzięki temu nasz ogród zyska wiele barw i będzie cieszył oczy jeszcze przez kilka miesięcy. Na początku września warto zasadzić rośliny cebulkowe, których kwiaty ubarwią nasz ogród. Najlepiej postawić na cebulki lilii, tulipanów i piwonii, a także kwiatów, które zakwitną już wczesną wiosną: narcyzów, przebiśniegów lub krokusów. Innymi roślinami, które możemy zasadzić, są czosnki ozdobne, zawilce, śnieżniki, szafirki, jaskry oraz cebulice. Pamiętajmy, że im wcześniej zasadzimy te kwiaty, tym lepiej, bowiem muszą one zdążyć dobrze się zakorzenić, aby przetrwać zimę. Rośliny iglaste także musimy zasadzić odpowiednio wcześnie z tego samego powodu.

JAKIE ROSLINY Posadzic w ogrodzie we wrzesniu (2)

Wrzesień to idealny czas na sadzenie lub przesadzenie bylin takich jak np. barwinek, bergenia sercowata, bodziszek, dąbrówka czy gęsiówka. Miesiąc ten jest również dobrym czasem na zasadzenie krzewów i drzewek ozdobnych. Jesienią są sprzedawane bez doniczek, a więc z odkrytym korzeniem, dzięki czemu ich cena jest niższa. Z końcem września możemy również zacząć sadzić drzewka owocowe. Jednak na zasadzeniu nowych roślin nie kończy się nasza praca w ogrodzie — musimy jeszcze zabezpieczyć je przed nadchodzącymi mrozami.

Jak zadbać o rośliny przed zimą?

Należy pamiętać o dobrym pielęgnowaniu zasadzonych roślin, zanim nadejdą chłodne miesiące, aby przetrwały one do wiosny. Jeszcze przed sadzeniem należy przygotować glebę. Dobrze będzie pozbyć się chwastów i spulchnić ziemię. Przy sadzeniu należy użyć naturalnego lub sztucznego nawozu, aby podłoże zawierało odpowiednie związki organiczne i minerały. Nie wolno zapomnieć o wyściółkowaniu ziemi wokół posadzonych kwiatów przy użyciu przekompostowanej kory, kompostu czy torfu ogrodniczego. Zabieg ten ochroni rośliny przed wilgocią i przemarznięciem.

sadzenie roślin w ogrodzie

Cebulki kwiatów najlepiej zasadzić w specjalnych plastikowych osłonkach, które zapobiegają dostawaniu się do nich gryzoniom. Podczas sadzenia drzewek owocowych czy ozdobnych warto wokół nich usypać kopczyki z ziemi. Sprawi to, że ich korzenie będą dobrze zabezpieczone przed mrozem. Rabatę można nawet w całości przykryć torfem, korą ogrodową czy iglastymi gałązkami. Tak przygotowane rośliny z pewnością przetrwają mrozy i pięknie rozkwitną w naszych ogrodach na wiosnę!

About the author: Administrator