Skwery i zieleńce – dlaczego są tak istotne

Nie każdy może pozwolić sobie na własny skrawek zieleni, na miejsce, w którym na chwilę, sam na sam z naturą, oderwie się od codziennej gonitwy. Problem ten dotyczy w szczególności mieszkańców aglomeracji miejskich, dla których jedynym kontaktem z przyrodą są miejskie skwery i zieleńce.

Ten wspólny ogród jest niezwykle istotny dla nich samych, czy odwiedzających, bo dobre zagospodarowanie publicznej przestrzeni wpływa na ogólne wrażenie o danym mieście, na to, jak się w nim czujemy, czy chcemy w nim żyć lub do niego wracać. Podobnie jeśli chodzi o skwery i zieleńce przy nieruchomościach, restauracjach i sklepach. Klienci zdecydowanie chętniej wrócą w takie miejsca, które ich zachwyciły, czy dzięki ciekawym rozwiązaniom i funkcjonalności, zapewniły miłe spędzenie czasu.

skwery jak zagospodarowac

Przepis na ich zagospodarowanie

Przy projektowaniu skwerów i zieleńców należy wypunktować kilka istotnych aspektów. Pierwszym bez wątpienia jest estetyka – im ładniejszy jest otaczający nas teren, tym przyjemniej się tam przebywa, tym lepiej świadczy to o opiekunach publicznej przestrzeni, czy firmie, do której ona należy. Dlatego warto zwrócić uwagę na dobór roślinności, jaką chcemy wypełnić skwery i zieleńce, by cieszyła oko, ale równocześnie patrząc praktycznie – nie była problematyczna w utrzymaniu. 

Rozmieszczenie oraz dobór gatunków drzew, krzewów, kształt żywopłotów, pielęgnacja trawników – to tylko niektóre elementy, o jakie należy się zatroszczyć. Ważne, żeby nie powielać tych samych schematów, tworzyć miejsca unikatowe i jedyne w swoim rodzaju, które będą wizytówką miast, czy danej instytucji. Kolejnym aspektem jest funkcjonalność, a więc między innymi rozmieszczenie alejek i ich nawierzchnia, miejsca do siedzenia, stoliki, altany – w trosce o wygodę użytkowników. Równie istotne jest zaplanowanie ilości koszy na śmieci w takich miejscach, aby zagwarantować utrzymanie czystości skweru. 

zieleńce jak zagospodarowac

W trosce o zwierzęta można zainstalować karmniki dla ptaków. Należy przemyśleć także, kto najczęściej i w jaki sposób będzie ze skwerów i zieleńców korzystał. Jeśli rodziny z dziećmi – warto pomyśleć o rozrywce dla najmłodszych, czy dobrze rozmieszczonych chodnikach, umożliwiających przyjemne spacery. Dla osób starszych trzeba zapewnić miejsca odpoczynku na ławkach, najlepiej w każdej części infrastruktury.

Nie należy też zapominać o tych, którzy potrzebują gdzieś uprawiać aktywność fizyczną. Na tej podstawie powstaje projekt i plan działania. Uwzględnia się place zabaw, siłownie na świeżym powietrzu, by mieszkańcy, czy klienci mieli możliwość aktywnego i bezpiecznego spędzenia czasu, a miejsce służyło przede wszystkim wypoczynkowi i rekreacji.

W zgodzie z naturą i przepisami

Poza ciekawym pomysłem i profesjonalnym projektem skwerów i zieleńców nie należy zapominać o regulacjach prawnych. Niezbędna jest znajomość aktualnych przepisów projektowania, zagospodarowania przestrzennego i infrastruktury społecznej. Działania jakie chcemy podjąć muszą być połączone z troską o ochronę środowiska – tak, by skwery i zieleńce były miejscami użytecznymi, przyjaznymi dla każdego oraz nie były problematyczne dla ich opiekunów. Dlatego, aby być pewnym, że uwzględniliśmy wszystkie powyższe aspekty, warto szukać porady u fachowców!

About the author: Administrator